Peticija za spašavanje KK Bosna

Peticija da se 250.000KM namjenjena za Dinu Merlina preusmjere u svrhu spašavanja KK Bosna za izmirenje dugova. 

 

Nekadašnjem prvaku Europe prijeti gašenje, ako vlada kantona Sarajevo ali i ova država nešto ne poduzmu još jedan nekadašnji košarkaški div će nestati sa ovih prostora. 

Košarkaški klub Bosna osnovan je prije 55 godina

Od osnivanja pa u naredne četiri godine klub – čiji su članovi uglavnom bili studenti Sarajevskog univerziteta – takmičio se u gradskoj ligi, da bi 1955. godine osvojio prvi u nizu trofeja, Kup grada Sarajeva, i tim dostignućem se plasirao u viši rang takmičenja, Republičku ligu Bosne i Hercegovine. Ovaj prvi uspjeh ekipe koja će obilježiti historiju bosanskohercegovačke košarke, i šire, ostvarili su: Brkić, Marušić, Takač, Bise, Bjelica, Cindrić, Bilić, Đurasković, Fetahagić, Uzelac, Džapa, Pilav, Hofbauer, Lovrenović, Beganović i Dimitrijević.

REPUBLIČKA LIGA BiH (1955.-1972.)

Narednih 17 godina bilo je potrebno da se u redovima studenata formira generacija koja će klub odvesti stepenicu više – u tadašnju izuzetno kvalitetnu Prvu jugoslovensku košarkašku ligu.

Stariji ljubitelji košarke u Sarajevu i sada se sjećaju, i još uvijek prepričavaju, nezaboravni meč gradskih rivala Bosne i Željezničara; odigran je 28. aprila 1972. godine u Skenderiji. Slavili su «Studenti» i ovo se može smatrati prvim korakom ka kasnijim velikim dostignućima, koja su kulminirala osvajanjem evropske titule. Idejni vođa ekipe koja je postigla ovaj historijski rezultat i njegov tvorac bio je Bogdan Tanjević, a njegove zamisli na parketu su ostvarivali: Terzić, Milavić, Čečur, Pavlić, Nadaždin, Dumić, Soče, Varajić, Pejović, Pešić, Krvavac i Đogić.

DOBA ŠAMPIONA (1972.-1984.)

Šampionski sastav Bosne kompletiran je dolaskom igrača koji će postati legenda, izuzetna ličnost među obručima, virtuoz sa narandžastom loptom – naravno, radi se o Mirzi Delibašiću, popularnom Kindžetu, koji je stigao iz rodne Tuzle.

Upravo Delibašić – zajedno sa nenadmašnim strijelcem Žarkom Varajićem i visokim Ratkom Radovanovićem, uz dragocjenu i značajnu pomoć Krvavca, Bosiočića, Izića, Ostojića, Zrne, Hadžića, Pešića, Bilalovića i Benačeka, a pod budnim trenerskim okom Bogdana Tanjevića i njegovog prvog asistenta Draška Prodanovića – postiže prvu titulu prvaka države u Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu. «Studenti» su bili najbolji u jugoslovenskoj ligi u sezoni 1977/78.

Najveći uspjeh dotadašnje jugoslovenske i bosanskohercegovačke klupske košarke Bosna je ostvarila 5. aprila 1979. godine u francuskom Grenoblu. Pred 12 hiljada gledalaca, od kojih je veliki broj bio navijača «Studenata», u finalu Kupa šampiona Evrope Bosna je savladala italijanski Emerson rezultatom 96:93. U fenomenalnoj utakmici Delibašić, Varajić, Vučević, Benaček, Đogić, Bosiočić, Izić, Radovanović, Hadžić, Pešić, predvođeni briljantnim strategom sa klupe Bogdanom Tanjevićem, pokazali su do tada neviđeno košarkaško umijeće.

U naredne četiri godine Bosna je osvojila još dvije titule prvaka Jugoslavije – u sezonama 1979/80 i 1982/83.

Od značajnih međunarodnih dostignuća treba istaći drugo mjesto na klupskom prvenstvu svijeta, Interkontinentalnom kupu odigranom 1980. godine u Brazilu.

PREDRATNI PERIOD (1984.-1992.)

Nakon pet godina kontinuiranih uspjeha dolazi do neminovne smjene generacija, iz kluba u inostranstvo odlaze trener Tanjević, Delibašić, Varajić, Radovanović, Đogić, a iz omladinskog pogona dolazi niz vrlo perspektivnih košarkaša poput Alihodžića, Markovića, Avdića, Dobrasa, Bukve, Bećiragića, Firića. Oni su trebali vratiti Bosnu u vrh jugoslovenske košarke, ali je rat prekinuo uspon ove generacije, koja se raspršila širom svijeta.

NAJTEŽI TRENUCI (1992.-2001.)

U periodu od 1992-1997. godine Bosna je egzistirala uz dosta poteškoća. Igrana su takmičenja regionalnog značaja, a vrijedni članovi Bosne su se trudili da okupe što više mladih stručnjaka i igrača kako bi se ponovo stvorila respektabilna ekipa. U sezoni 1997/98. organizovano je doigravanje klubova sa područja Federacije Bosne i Hercegovine; Bosna je u finalu, nakon tri utakmice, rezultatom 1:2 poražena od Širokog.

Godinu dana kasnije ekipa u sastavu Mirković, Terzić, Subašić, Konaković, Kurtagić, Halimić, Lerić, Isaković, Bukva, Džuho, Radović, te trener Sabit Hadžić i njegov pomoćnik Miralem Zubović, uspjeli su u reorganizovanom ligaškom takmičenju, koje je okupilo timove sa područja Federacije Bosne i Hercegovine, ubjedljivo zauzeti prvo mjesto i osvojiti šampionsku titulu. Nastup naredne sezone u međunarodnom takmičenju pod nazivom «Saporta kup» u jakoj konkurenciji ocijenjen je kao uspješan, ali su slijedeće sezone donijele kadrovska i igračka previranja, tako da su izostali očekivani rezultati i nisu ispunjeni zacrtani planovi.

PERIOD REORGANIZACIJE (2001.-2004.)

Bosna je jedan od idejnih začetnika regionalne košarkaške lige, koja je pod nazivom Jadranska liga osnovana 2001. godine. U ovom takmičenju, kao i u novoformiranoj jedinstvenoj ligi Bosne i Hercegovine, ekipu je vodio novi trener Draško Prodanović, sa potpuno novim igračkim kadrom, ali bez značajnijih rezultata i dostignuća. To je ponukalo Upravu na čelu sa predsjednikom Nihadom Imamovićem da sačini plan reorganizacije i kluba i tima. Na čelo stručnog štaba postavljen je mladi i perspektivni trener Mensur Bajramović, na mjesta direktora i sportskog menadžera došli su nekadašnje Bosnine vedete i kapiteni Samir Avdić i Elmedin Konaković. Utakmice su se ponovo igrale na starom mjestu, u Skenderiji, a pravi mamac za publiku bio je povratak najboljeg bosanskohercegovačkog košarkaša minule decenije Nenada Markovića. Ekipu su pojačali i iskusni Kovačević i Parežanin, te naš najbolji mladi košarkaš Kenan Bajramović. Sve je to rezultiralo punim tribinama Skenderije, prvim mjestom na kraju prvog dijela sezone, te prvom pozicijom pred doigravanje i plasmanom u završnicu Kup takmičenja u prošloj sezoni. U finalnoj seriji prvenstva Bosnu je, nakon tri neizvjesna susreta, tek poslije produžetaka «majstorice» porazio Široki Hercegtisak.

RENESANSA KK BOSNA (2004.-)

Sve postignuto je bilo motiv za rukovodstvo Bosne da se još više angažuje kako bi ekipa ovu sezonu dočekala kvalitetnija i spremnija u organizacionom i igračkom pogledu.

Povratak publike, te veliko interesovanje javnosti za rezultate i nastupe Bosne, privukli su i značajne sponzore i Bosna je sprema da krene u ponovnu izgradnju svoga imena na evropskoj košarkaškoj sceni.

Bilo da nastupa u NLB Ligi ili EuroCupu, Bosna je klub koji protivnici respektuju i nezaobilazan faktor u košarkašim zbivanjima na ovom podneblju. Vrijeme je na našoj strani, a mi smo odlučni da se zlatnim slovima upisujemo u knjige istorije.

NAŠI NAJVEĆI USPJESI:

1972. ulazak u 1. ligu SFRJ
1978. finalist Kupa “Radivoj Korać”
1978. osvajač Kupa SFRJ
1978. prvak SFRJ
1979. pobjednik Kupa evropskih šampiona
1979. 2. mjesto u Interkupu
1980. prvak SFRJ
1980. finalist Kupa SFRJ
1983. prvak SFRJ
1984. osvajač Kupa SFRJ
1986. finalist Kupa SFRJ
1990. polufinalist Kupa pobjednika kupova
1998. učesnik Kupa “R. Saporte”
1999. učesnik Kupa “R. Saporte”
1999. prvak Bosne i Hercegovine
2005. osvajač Kupa Bosne i Hercegovine
2005. prvak Bosne i Hercegovine
2006. prvak Bosne i Hercegovine
2008. učesnik šesnaestine finala ULEB kupa
2008. prvak Bosne i Hercegovine

 

 

Preuzeto sa officijelne stranice Košarkaškog kluba Bosna (http://www.kkbosna.ba/historijat/)


Amer Omerović, Amer Karamović    Kontaktirajte autora peticije