PETICIJA za okončanje konkursne procedure

Kontaktirajte autora peticije

Ova rasprava je automatski kreirana od peticije PETICIJA za okončanje konkursne procedure.

Nezaposlen

#1 Krajnja glupost

2012-09-06 00:53

Pa ova peticija osim što neće ništa postići predstavlja jedan apsurdni pokušaj da se izvrši pritisak na uposlene u Pedagoškom zavodu. I to ponajviše od direktora tih škola, a najveći razlog tome jeste što oni apsolutno nemaju načina da manipulacijom upošljavaju ljude koji njima odgovaraju.
Prije nego što nešto potpišete trebali bi se malo informisati, a ne skakati na zaključke pročitavši jedan tekst nepoznatog autora koji nema nikakve detaljne podatke već se koristi određenim zakonskim okvirima, a treba napomenuti da je i dalje sve uredu ako malo obratite pažnju, jer prekoračenja vremenskog roka još NEMA, shodno s tim ova peticija gubi na pravnoj osnovi, jer nije došlo do nikakvog kršenja zakonom određenih rokova.

U slučaju da neko ima neke dokaze o neispravnosti rada konkursne komisije i vremenski rok se zaista prekorači, tada se može započeti neka pravično osnovana peticija. U ovom slučaju ispada kao da vršite pritisak na donošenje odluka, veoma bitnih odluka do kojih treba doći jednim mukotrpnim procesom analize, komparacije i vrednovanja na stotine prijavljenih. Još ako uzmemo u obzir broj ljudi koji radi u komisiji mislim da je svima jasno o kojem obimu posla je ovdje riječ.

Po mom mišljenju, jedino što bi svi trebali da traže od ovih komisija je potpunu transparentnost, a ne zadovoljavanje ličnih motiva.
ZAPOSLENA

#2 Re: Krajnja glupost

2012-09-06 14:07

#1: Nezaposlen - Krajnja glupost

Hhehe,.bas me nasmija...

Izabrao si nadimak "NEZAPOSLEN,sto očito nisi,pa ugledajuci se na tebe ja sam onda ZAPOSLENA.

Žalosno sto "nezaposlene" osobe nisu uz ovu peticiju,.jer takvim osobama je dovoljno malo podsticaja za neki poduhvat vezano za posao da bi se uhvatila toga.

Konkurs je trebao da bude okoncan prije početka nastave kako bi svi imali pravo da se borimo za zeljenu poziciju na radnom mjestu.

A i pored svega toga svjesni smo svi da se nije u potpunosti ispostovala ni odluka da se vrate u nastavu proslogodisnji nastavnici,vec "gura" svako svoga.

Krajnja glupost je nasa drzava,nasa vlast a mi smo samo jadnici koji pokusavaju sa punim pravom da se bore za ono sto im pripada.

Paša moj solidni

#3 Re: Re: Krajnja glupost

2012-09-06 14:59

#2: ZAPOSLENA - Re: Krajnja glupost

Budimo realni da ova peticija neće ništa postići.

Prvo neće je svi potpisati,jer nekima ova situacija i odgovara.Ljudi koji su počeli raditi vjerovatno će i ostati tu.(moje mišljenje)

Onaj ko ima babu, jarana, komšiju, nekog iz stranke ili pak ljubavnika u ministarstvu taj će i dobiti posao.Štela se koncentrisala na jedno mjeso, u MONKSTK,  oni sa na kraju svega i donjeli ovaj novi pravilnik apliciranja za posao.

 

Prosvjetna radnica

#4 Re: Krajnja glupost

2012-09-06 15:06

#1: Nezaposlen - Krajnja glupost

Poštovani Nezaposleni,

autor preambule ove peticije nije anoniman, više puta je javno istupao i branio interese prosvjetnih radnika, a i sam je jedan od njih.

Prije 2 dana je u nekoliko medija bila objavljenja izjava ministrice u kojoj ona nagovještava prolongiranje konkursne procedure do decembra.

Većina direktora škola nije ispoštovala uputu ministarstva da uposli prošlogodišnje radnike do okončanja konkursne procedure, nego je vodeći se ličnim interesima i interesima stranke koja ih je postavila na rukovodeće mjesto upošljavala kandidate, protivno odluci ministarstva.

Oni prosvjetni radnici koji su time oštećeni i kojima je ugrožene egzistencija, su pokrenuli ovu inicijativu.

Vi, gospodine Nezaposleni, ste ti koji "skačete na zaključke", kako Vi to nazivate.

Peticija je legitiman i demokratski zahtjev za promjenom.

Prosvjetni radnici nisu zadovoljni dugogodišnjim tretmanom koji imaju od strane Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta TK.

Da, mi zahtijevamo promjene! Da, mi vršimo pritisak! Ali mi ne prelazimo zakonske okvire i ne kršimo zakonske procedure.

Hvala Vam na Vašem interesovanju, iako smatrate da su naši zahtjevi neopravdani.

Iz Vašeg izlaganja je jasno da Vi smatrate da je situacija prosvjetnih radnika zadovoljavajuća, te ja Vam od srca želim da se i sami nađete u sličnoj od strane Vašeg poslodavca!

Srdačan pozdrav!

Autor

#5 Autor

2012-09-06 16:24

#1: Nezaposlen - Krajnja glupost

Samo jedna stvar. Već ima efekta.

emir 79

#6 Re: Krajnja glupost

2012-09-06 18:07

#1: Nezaposlen - Krajnja glupost

Peticija nije nikakava glupost, a iz tvog komentara se da naslutiti da jako malo poznaješ navedenu problematiku. Na problem gledaš površno, a sam razlog i sadašnji termin potpisivanja peticije jeste spoznaja da konk. procedura ne može ni u kom slučaju da se završi prema Zakonskom roku. Pojedine osobe(neću tebe staviti u ovu grupu, možda ne raspolažeš s dov. količinom inform.) bez obzira o kojem se segmentu aktivacije radilo spremne su samo da sve kritikuju, veliki broj istih iz ljenosti, ličnog straha, političkih motiva, straha od promjena, emocionalnih problema ali i mnogih dr. razloga... Ostaj sretan i zadovoljan, a najmanje što možeš da uradiš ako si nezaposlena osoba i ne želiš da potpišeš peticiju jeste da o istoj ne komentarišeš!!!

optimista

#7

2012-09-06 18:18

Nadam se skorom okončanju konkursne procedure.Svaka čast autoru peticije na izdvojenom vremenu, malo je onih koji bi se upustili u organizaciju i provođennje aktivnosti oko peticije.
cixy

#8 Pety

2012-09-06 22:49

Konačno konkretni potezi koji se ne svode samo na smaranje komentarima na fb grupama....Čestitke na hrabrosti i očuvanju digniteta i dostojanstva prosvjetnih radnika...Samo naprijed potpisujte...
I dalje NEZAPOSLEN

#9 I dalje ne razumijem neke stvari

2012-09-06 22:57

Pošto vas ima više koji ste mi dali odgovore, krenut ću redom.
za ZAPOSLENU:

Kao prvo, nezaposlen sam stavio kako me ne bi neko u startu kritikovao pomisleći da pričam s visoka u nekoj ugodnoj fotelji. Tvoja očiglednost ima falinku, svaka predpostavka je majka svih zajeba. Zato nemoj predpostavljati molim te.

Slažem se u vezi sa kritikama na državu i trenutnu, kao i sve prethodne vlasti. Kako ne bi pomislila da opet nešto “laprdam”. Ima istine u tome što govoriš.

za Prosvjetnu radnicu, autora i emira:

Ispravljam se ako nije anoniman, samo nisam našao nigdje o kome je riječ, jer nije nigdje pisalo u peticiji. Barem u ovom elektronskom formatu.
Nisam branio ministarstvo niti sam imao najmanju namjeru za tim. Ja sam govorio o PZ koji je pri ministarstvu i načinu na koji se obavlja rad komisije. Sve bi išlo mnogo brže da je ministarstvo angažovalo veći broj stručnjaka za komisiju.
A o direktorima da ne pričam, samo se nadam da će u skorije vrijeme u cijeloj BiH biti sprovedena inicijativa CCI kojom stranke ne mogu da biraju direktore i gdje roditelji glasaju zajedno sa nastavnicima, profesorima i drugim uposlenim. Mislim da sam baš istakao u prvoj rečenici svoje izjave, kako su direktori dovodili po svom htjenju koga su htjeli, tako da ne znam što ponavljate ono što sam već rekao. Jedan od razloga zašto se konkurs toliko odužio jeste zbog svih iregularnosti koje su izašle na vidjelo u vezi s prethodnim zapošljavanjem od strane direktora.
Slažem se da problemi potiću od MONKS TK, ali isto tako bi bilo legitimno da roditelji upute peticiju za smjenu nestručnog kadra što ima po našim obrazovnim institucijama, svih onih koji nisu išli na usavršavanje, nisu bili na edukacijskim seminarima i koji su nekako došli do svoje male foteljice, kažem male jer svi znamo da prosvjetni radnici imaju prosječnu platu. Ovo govorim iz razloga što nisu svi prosvjetni radnici zaslužili da budu tu gdje jesu.
Jedini kadrovi koji se ne bi trebali pribojavati svoje egzistenciju su oni koji su stručni, edukovani i ispunjavaju sve uslove. Iz tog razloga smatram da ova peticija samo ide u korist onima koji znaju da bi mogli ostati bez posla.
Ovo je samo moje mišljenje, nemojte me pogrešno shvatiti, ne govorim da ste vi nestručni i ne edukovani, ovo govorim s punim poštovanjem jer sam odgojen od strane prosvjetnih radnika, razumijem ih puno više nego što mislite. I iskreno ne bih nikada nekome preporučio da se bavi tom profesijom ako želi stabilnu ekonomsku situaciju kod kuće.

Što se tiće moje (ne) informiranosti, podjeliti ću sa vama jedan podatak. Iz pouzdanih izvora znam da za par dana će biti objavljen datum kada treba da se započne sa fazom intervjua. Ne mogu da govorim o preciznim datumima da ne bi narušio integritet osobe koja mi je ovo saopštila.

Moje je pravo kao i svakoga građana da prezentira svoje mišljenje, sviđalo se nekome ili ne, a ako će mi neko argumentovano objasniti u čemu sve griješim u svojim izjavama ja ću rado prihvatiti ta saznanja.


Samo da zaključim da ono što sam htio da kažem jeste da na isti način na koji direktori, ministri i neke stranke provlače svoje kadrove, ova peticija može biti manipulativni pokušaj istih da zadrže svoje nestručne kadrove. Ne govorim da jeste, samo sam malo previše skeptičan. Osnova problema datira od ranije kada su direktori upošljavali koga su htijeli i zato trenutno imamo jako neprofesionalne osobe koje vrše podučavanje djece svih građana TK. Kada uzmemo u obzir veoma mali broj stručnih ljudi koje je ministarstvo odabralo da rade u komisiji za očekivati je da ovaj proces ide sporo zbog latentnih problema koji su se nagomilali godinama. Vjerujem da postoji velika agonija među mnogim prosvjetnim radnicima i razumljivo je, međutim, isto tako treba imati u vidu i neke druge faktore koji utiću na proces odabira kandidata.

Imam nekoliko pitanja za autora i sve one koji mi govore da ne poznajem problematiku:
1. Koji je krajnji cilj obustave konkursa ako se još nije prošlo kroz detaljnu analizu podataka svih prijavljenih?
2. Mislite li da bi možda neki ljudi mogli ostati oštečeni u slučaju da se letimićno obrade njihovi rezultati, sve s ciljem ubrzavanja procedure?
3. Ako je ministarstvo dalo direktivu da se uposle svi prošlogodišnji radnici a to nije ispoštovano od strane direktora, zašto se peticija ne zove “Za upošljavanje prošlogodišnjih radnika” i bazira se na tome a ne na okončanju jednog konkursa koji može a i ne mora da im obezbjedi posao, ovisno o konkurenciji?
4. Zašto se u peticiji jasno spominje da su direktori nedužni i kako njihove odluke su pod uticajem školskih odbora, koje bira ministarstvo? U večini tih odbora se nalaze istomišljenici, zajedno sa direktorom koji stranačkim putem došao na funkciju. Drugim riječima, svi su oni u istom loncu.

Pozdrav svima :)
cixy

#10 PEDAGOŠKI ODGOVOR :P

2012-09-07 02:57

Pitanja su i presmješna da bi se na njih odgovaralo....Kažeš posjeduješ informacije koje su povjerljive i opet bezveze praviš zbrku. Jedno je očigledno svima koji imaju oči, smjenjeni su skoro pa svi školski odbori i direktori i postavljeni novi članovi iz reda trenutne vladajuće stranke među kojima ima najviše onih koji ne posjeduju sposobnost rukovođenja stadom ovaca a kamoli školama i javnim službama.Angažirani su istovremeno i radnici koji po preporuci više necjenjene ministrice opet pripadaju redu stranačkih podobnih kadrova, tako da su prošlogodišnji radnici ostali uskraćeni da obavljaju rad u nastavi po preporuci našeg ministarstva za neobrazovanje TK. No ikao vrištim od smjeha da ti pak odgovorim na tvoja pitanja.

1.Imao sam iskustva u radu ovih komisija u MONKSTK-a i nije mi jasno o kakvoj detaljnoj analizi govoriš, kad to sistem-program razvrstava i kategoriše.Članovi komisije treba da samo štrihiraju od ponuđenih opcija u programu da li kandidat ispunjava uslove konkursom... Kao npr. posjeduje ili ne posjeduje uvjerenje o državljanstvu, odgovarajući stepen stručne spreme tražen konkursom, pripravnički staž-stručni ispit i sl. da ne nabrajam dalje. Nikakve detaljne analize nema po tom pitanju (osim u slučajevima gdje određeni dokument nije uredno izdat i ovjeren od nadležnog organa) i nismo mi baš tako glupi ipak smo mi akademski obrazovani ljudi, koji su završili fakultete i koji su svoju profesionalnu orijentaciju usmjerili za podučavanje i učenje.Cilj obustave konkursa jeste da se ne krši zakon i pravilnik koje je donjelo to isto ministarstvo ne obrazovanja, i da se spriječi još veća mogućnost politizacije prosvjetnog rada.

2.Za sve ne regularnosti u kojima kandidat smatra da je oštećem postoji žalbeni rok koji je zakonom propisan i podnosi se u pismenoj formi ustanovi odnosno instituciji (u ovom slučaju MONKSTK-u)za preispitivanje dijela na koji kandidat sugeriše, a lice koja su radila u toj komisiji su dužna da preispitaju navode iz žalbe i postupe po zakonom utvrđenom postupku.(Govorim iz iskustva jer sam bio član pojedinih komisija i znam kako funkcionira) DAKLE NIKO DRUGI NEĆE BITI OŠTEĆEN OSIM NAS KOJI VEĆ JESMO NA OVAKAV NAČIN RADA MONKSTK-a

3.Naziv smisao i svrha peticije nisu u smislu u kojem govoris, i MONKSTK-a nije dalo direktivu već samo lagano skinulo odgovornost sa sebe i ogradilo se te izdalo ''PREPORUKU'' halllo preporuku koja nema nikakvu zakonsku težinu ni obavezu prema bilo kojoj instanci kao takva. Dakle nisu krivi direktori već MONKSTK-a koje je i zakuhalo sve ovo pa sad okrivljuje direktore a to je zapravo svoj kadar iz iste stranačke opcije, protiv kojih je ministrica neobrazovanja kazala javno da joj ne pada napamet bilo šta poduzimati (SVOG SVOGA ŠTITI JER IM ODGOVARA)...O konkurenciji je suvišno bilo šta govoriti ...

4.SVI UPRAVNI I ŠKOLSKI ODBORI SU PRIPADNICI ISTE POLITIČKE OPCIJE ILI KAKO IH TI NAZVA ''ISTOMIŠLJENICI'' KOJE JE OPET POSTAVILA MINISTRICA (DA SVI SU U ISTOM LONCU)

Dakle suvišno je i smješno odgovarati na besmislenosti koje svako ko je iole normalan vidi.Ipak mi ne prodajemo maglu ovom peticijom niti štitimo direktore niti ih napadamo,nek rade svoj posao po zakonu isto kao i nastavnici i svako drugi.Naš cilj je transparentno završiti započeti posao i istrajati na dotojanstvenom i čestitom radu u prosvjeti. Ipak da je sve normalno i korektno misliš da ne bi bilo pametnijeg posla nego da se prave peticije, i budimo malo više realni a ne emotivno pritisnuti stranačkim opredjeljenjima ili bilo čim drugim. Mi samo hoćemo rezultate onoga što nam pripada po zakonutj. rezultati konkursa da znamo na čemu smo....
Pozdrav...

Autor

#11 Za nezaposlenog

2012-09-07 08:38

Autor peticije je Anel Kovačević, uključi se u aktivnosti raznih fb grupa, slusaj radio, čitaj magazine, gledaj TV. Na preambulu se nisam naravn licno potpisao jer su ovo stavovi barem hiljadu ljudi, i mislim da to nije mjesto za imei prezime, nego im je mjesto u formularu peticije. U tekstu se kaze "pojedini direktori" su pod utjecajem, i školski odbori prekoračuju ovlasti, a ovi ostali koji su u talu sa odborima postupili su po zakonu, svidjalo se to nama ili ne. Naravno, mi se ne borimo da se sprovede instrukcija ministrice nego da se sprovede konkurs, pa da svi posteno dobijemo ili ne dobijemo posao. I na kraju, imamo i mi informacije da je procedura pri kraju, što u svakom slučaju pozdravljamo, i to nam je bio i krajnji cilj, sto ne znaci da s aktivnostima treba usporiti ili prestati sve dok se to i ne desi.

Anel KOvačević
emir 79

#12 zan ezaposlenog(kolegu prema radnom statusu)

2012-09-07 11:54

Već su ti dali ostali odgovore, a dao si ih i sam ti u svom postu. Ja ću samo da ponovim ukratko da se ponovo vidi da posjeduješ površne informacije koje čuješ uz kafu od roditelja, prijatelja ili...(neveo si da te odgaja prosvjetni radnikiz tog razloga i takvi pogledi i shvatanja cjelokupne situacije, naročito to pokazuješ ističući da trebamo napisati peticiju za angažman starih radnika... upravo to je većini smiješno jer poznajemo zakonske okvire i procedure. Smatram da nisi imao lošu namjeru ali i da imaš nedovoljno iskustva, inf. i znanja u ovoj oblasti te na osnovu istog dolazi i do takvih stavova koji kao takvi mogu više štetiti nego pomoći. OVO JE BIO MOJ ZADNJI POST, NADAM SE DA SI SHVATIO POENTU, A NI JA, NI KOLEGE NEMAMO VIŠE SNAGE NITI ŽELJE DA TI POJAŠNJAVAMO, JER TRENUTNO IMAMO MNOGO VAŽNIJIH STVARI!
nezaposlen

#13

2012-09-07 14:21

cixy hvala na odgovorima iako misliš da su pitanja smiješna. Samo se nadam da sa tim stavom ne podučavaš omladinu jer ne postoje smiješna pitanja. To je krajnje podrugljivo. Isto se zahvaljujem emiru koji je shvatio da nemam loše namjere i da uvidio sam i neke druge stavove koji mi otvaraju neke druge horizonte. Kako neko ne bi pomislio da želim praviti štetu ispravljam se u pogledu mišljenja da je peticija nevaljana. Ako je cilj prevencija odstupanja od rokova onda nemam ništa protiv. Krenuo sam sa početnim stavom pod utjecajem trenutnih izbora i kako je ovo još jedan način da se politika uvuče u obrazovanje, hvala što ste me razuvjerili i lično ću i potpisati ovu peticiju. Hvala i autoru na iskrenosti i otvorenosti.
Nadam se da će što pravednije najbolji dobiti svoja radna mjesta.

Sretno :)

P.S. kako ne bi stvarao konfuziju uzmite u obzir datum 13.09 za intervju, možda s kojim danom odstupanja

Gost

#14

2012-09-07 17:15

Bodovanje nije dobro ima dosta gresaka sto ne namjernih sto namjernih, bit ce more zalbi, i nece se ovo tako brzo zavrsiti i ako intervju pocne u 13.09.
nezaposlena i nisam konkurisala

#15

2012-09-08 12:31

Peticija je itekako OK, i treba uraditi sve sto je u nasoj mogucnosti, a vjerujete, da se svi dignemo protiv korupcije postigli bi ono sto nam treba. Ono sto je srz problema, i na tome treba raditi, je politicka komponenta u zaposljavanju, i treba nam neko formalno udruzenje, koje ce se zalagati za to, da se npr. donese zakon, koji ce traziti od uposlenika da nije clan niti sudjeluje u radu bilo koje politicke stranke...ja vam mogu prenijeti iskustvo iz Brcko Distrikta, a nije drugacije ni u drugim dijelovima Bosne i Hercegovine, oni vec odavno imaju sistem konkurisanja koji su uveli u TK, i samo su olaksali sebi- da na lijep nacin, bez mnogo tuzbi na odluke o primljenom kandidatu, vas uvjere da niste dovoljno dobri kako bi prosli intervju. Ukoliko vam neka stranka nije obecala posao u datoj skoli, slobodno mozete racunati da necete biti primljeni. Kako sam ja mogla,kada je bio u BD jedan veliki konkurs prije nekoliko godina, mjesec dana prije samog intervjua, dobiti spisak osoba koje ce biti primljene na radna mjesta??? Isla sam na intervjue, s nadom da je spisak neka fora, ali kad sam kroz par dana, poslije obrade podataka, na internetu procitala ko je odabran na pozicije, i uporedila sa svojim spiskom, ja sam se prenerazila...i odustala od drugih intervjua, jer cemu nada, kada gledam u spisak i znam koga ce primiti??? Evo primjera onog sto se desava u Brcko Distriktu: u jednoj skoli u Brcko Distriktu, radi psihologica ,koju je angazovao otac koji je tada radio u Pedagoskom zavodu- naravno angazovan ispred neke srpske stranke, stalno mjesto njenog boravka je u Banja Luci, udata tamo i ima djecu,tamo i zivi, koja otkako je primljena na radno mjesto, a primljena je trudna, stalno je na trudnickom, porodiljskom, pa bolovanje, i prima punu platu, a za to vrijeme uspijeva da radi magistrat u Srpskom Sarajevu, a dok ona tako uziva u blagodatima plate koju posteno ne zaradjuje,na njeno mjesto primaju na odredjeno, i to opet stranka, ovaj puta hrvatska. Tako isto angazuje i SDP, i sve ostale politicke stranke- gdje vidite prije izbora odredjene osobe koje ucestvuju u predizbornim skupovima, masu sa zastavicama, pljescu po pozornicama uz osmijehe, da bi poslije toga culi da je primjljen-primljena na radno mjesto. Ovo se desava i u TK, i ne zatvarajte oci pred ovom cinjenicom, pokusajmo nesto uraditi, i izbaciti politiku iz skola, jer je to srz problema, to je mjesto koje je trulo, i koje treba kao tumor amputirati. Na konkurse u TK nisam konkurisala, jer je scenarij kao u Brcko Distriktu, pa cuvam sebe od sikirancije od koje nemam nista, i necu konkurisati sve dok- i ako se ne promijeni nesto, dok se ne desi cudo, i pocnu raditi posteno svoj posao oni koji rade na zaposljavanju nas nezaposlenih. Pozdrav

Gost

#16 Re: Re: Krajnja glupost

2012-11-04 18:41