STOP nasilju i zlostavljanju djece! Jer nas se tiče!

Kontaktirajte autora peticije

Ova rasprava je automatski kreirana od peticije STOP nasilju i zlostavljanju djece! Jer nas se tiče!.


Gost

#176

2016-01-04 21:40

Školstvo igra veliku ulogu u odgoju, mada sve kreće iz vlastitog doma. Često se dešava da dobro odgajanu djecu loše odgajani vršnjaci vuku za sobom. Realno, danas škola ne čini ništa po pitanju maloljetničke delikvencije i zlostavljanja, kako u školi tako i onom dijelu gdje nastavnici vide da nešto nije uredu kod kuće, ali se ne miješaju, jer ih se kao ne tiče, ipak su to djeca ili bogatih ili problematičnih ljudi. Tu nam je zakon zakazao, nastavnik je nezaštićen, pa samim tim i svi učenici. Kod kućnog zlostavljanja vrijedi isto nepisano pravilo. Treba uvesti visoke kazne za roditelje, bez izuzetka, ne samo materijalne, nego i zatvorske i oduzimanje djeteta i sl., tada bi odgoj krenuo u potpuno drugačijem smjeru.

Gost

#177

2016-01-04 21:41

Naša djeca su nasa budućnost ako ih ne sačuvamo nemamo ni budućnost.!

Gost

#178

2016-01-04 21:41

Jer me se tice!

Gost

#179

2016-01-04 21:42

Ovu peticiju sam potpisala zato sto i ja imam sina Mahirovih godina i ne zelim da on a ni jedno drugo dijete dozivi to sto se desilo tom jadnom djecaku.

Gost

#180

2016-01-04 21:45

Velika kriza morala i neviđena apatija uvukla se u sve pore naših života. Sve je više fašistoidnih oblika ponašanja i ako se narod, ali predvođen vama intelektualci ne probudi ode sve, ko zna gdje!?

Gost

#181

2016-01-04 21:46

Zato jer to treba prestati.Roditelji smo i trebamo od malena uciti svoju djecu ponasanju,treba pomoci drugome ne nasrtati na njega.Uz razgovor i toplu rijec je sve moguce.

Gost

#182

2016-01-04 21:46

Zato što svakoga u BiH treba da se tiče kako to odgajamo djecu i kakvo društvo pravimo. Danas su njihove žrtve mali Mahir ili neko drugo dijete, a sutra ko zna. Treba djelovati preventivno, raditi na suzbijanju vrsnjačkog nasilja i spriječiti još veće tragedije.

Gost

#183

2016-01-04 21:48

Moj sin je u osnovnoj skoli imao psihicko i povremeno fizicko maltletiranje od grupe vrsnjaka , pokusao sam razgovarati sa roditeljima ali se nisu odazivali na pozive razrednika ,kako nisu mogli pojedinacno da ga fizicki savladaju napali su ga grupno njih 5 ,sreca pa je u blizini bio jedan od roditelja njegovih ucenika iz razreda te je sprijecio katastrofu .Sve se to desavalo na putu iz skole prema kuci i sin je zadobio lakse povrede .Sve sam prijavio policiji te je provedena istraga i putem sudskih organa .roditelji su upozoreni i kaznjeni novcanom kaznom .Poslije nije bilo problema .Ucenici na zalost su bili djeca visoko obrazovanih roditelja npr. lijecnika itd.

Imam i kcerku koja je dosta mladja i zelim njoj kao i svoj djeci sto kvalitetnije i sigurnije okruzenje u kojem ce odrastati i skolovati se

Gost

#184

2016-01-04 21:49

Zato što imam troje djece i što sva ta naša djeca mogu sutra biti Mahir ili na neki drugi način ugnjetavana,ponižavana,i što mi je dosta više ove države sa prezimenima kojim se ne može ništa.Treba se dokazati da i oni mogu u zatvore, kao i drugi sa manjim krivičnim djelima.

Gost

#185

2016-01-04 21:50

Zato sto sutra moje dijete moze biti izlozeno ovome. Nedaj Boze nikome!!!

Gost

#186

2016-01-04 21:50

STOP STOP NASILJU NAD DJECOM JER DJECA SU NASA JEDINA RADOST ZA KOJI SE TREBA BORITI DO ZADNJEG DANA ZIVOTA!!!

Gost

#187

2016-01-04 21:52

Svaki put utroba mi se prevrne kada procitam da se nekom djetetu ucinilo zlo. I sve na tome ostane , niko ne odgovara. Vrijeme je da se stane tome u kraj. Da jednostavno se osvijestimo svi. Da znamo kada nekoga prijavimo za nasilje nad maloljetnicima, isti i odgovarati.

Gost

#188

2016-01-04 21:52

Imam dvoje djece. Jer me se tiče !!!

Gost

#189

2016-01-04 21:52

Sto stroziji zakon za sve vrste zlostavljanja

Gost

#190

2016-01-04 21:54

Vrijeme je da se nešto poduzmeu vezi nasilja i maltretiranja djece.

Gost

#191

2016-01-04 21:55

Roditelj dvoje djece. Nemam daljnjih komentara

Gost

#192

2016-01-04 21:55

Dobrobit djece i omladine bi, u svakom iole normalnlm drustvu, trebala biti prioritet. Osnova za zastitu njihovih prava su zakoni koji moraju biti posebno brizljivo formulirani na nacin koji garantira njihova prava, ali ujedno i onemogucuje zloupotrebe. Nedovrsene formulacije, te neadekvatne disciplinske / kaznene mjere je dakle potrebno hitno prilagoditi kako bi se to i postiglo. Kao i u kaznenom pravu koje tretira protupravna ponasanja odraslih, tako i u zakonodavstvu koje se odnosi na maloljetnike, treba da postoje, uz uvazavanje svih specificnosti te populacije, adekvatne sankcije i za maloljetne prestupnike, za njihove roditelje, te odgajatelje i nastavnike. Osim sankcija, potrebno je predvidjeti citav niz mjera i preporuka koje bi zaokruzile postupak i obuhvatile sve aspekte od sankcioniranja, preko psiholoske rehabilitacije, do prevencije. Naravno - djeca nose odgoj iz svog doma, a nedostatak istog ili iskrivljeni parametri moralnog, odnosno vrijednog, su znacajan dio problema maloljetnicke delikvencije. Drustvo u kom se ocigledno "kriminal isplati", jer su sankcije nedovoljne ili ih nema tesko da moze pomoci u svemu tome, te paralelno treba mijenjati i KZ. Ovo je urgentan problem! Denis, Harun, Mahir ... Neka andjeli mali pocivaju u miru. Dugujemo im. Njima i njihovim vrsnjacima koji prozivljavaju isto ili slicno sto i oni. Ako necemo zastititi svoju djecu, onda zaista ne znam sta hocemo!


Gost

#193

2016-01-04 21:56

Zato jer u svakoj školi postoji nasulnistvo sto psihičko sto fizičko a nemozete se nikom obratiti učitelji i nastavnici nemaju autoritet kakav su nekad imali a roditelji od takvih učenika su još nasilniji i treba vise jednom stati na kraj tome samo je žalosno da se mora dogoditi ovakvo neštoda bi neko od vvlasti poduzeo neke mjere ali i ovo je upitno,pa nek nam je sa srećom!!!

Gost

#194

2016-01-04 21:57

Sve vise obitelji egzistiraju zbog forme, obrazovne ustanove niču kao gljive poslije kiše i sve dobro se izgubilo u ovom "svijetu". Sve je manje ljubavi, pažnje i brige za bližnjeg. Vratimo osmijeh na lica, ljubav i nježnost u srca, a kaznimo nasilje bilo koje vrste, a pogotovu između djece. Nađimo uvijek dovoljno vremena za našu djecu, pružimo im svu pažnju, vodimo konverzaciju. Zar cemo iz necega najsvetijeg i začetog u ljubavi izgraditi monstruma. Zaustavimo nasilje, zaštitimo nemoćne, zaštitimo našu djecu.

Gost

#195

2016-01-04 21:57

Zato jer sam majka i zato sto me dusa boli kad cujem sta se desava sa djecom uopste, a posebno u dragoj mi Bosni i Hercegovini/

Gost

#196

2016-01-04 21:57

Jer me se tice.

Gost

#197

2016-01-04 21:59

Stop nasilju i zlostavjanju djece!

Gost

#198

2016-01-04 21:59

ovo je vec davno trebalo uciniti !!! ali ako se spasi jedan zivot neprocjenjivo !

Gost

#199

2016-01-04 22:00

Zato sto se ovo pod HITNO mora zaustaviti i sankcionirati,jer je vec pa skoro kasno.Postala je to praksa u skolama i na ulicama.Ogorcena sam necinjenjem onih koji moraju nesto ciniti da se ovome stane u kraj.

Gost

#200

2016-01-04 22:00

Jer kriminal i korupcija i nepoštenje vladaju u našoj zemlji a ovdje su u pitanju djeca koja se trebaju štititi i voljeti i naučiti  pravim vrijednostima - nijedno normalno živo biće ovo ne može razumijeti