Za izmjenu Člana 18. Zakona o bibliotečkoj djelatnosti FBiH


Gost

#1

2016-02-25 18:00

Kao diplomirani bibliotekar koji je i sam čekao posao u struci još 2001. godine, želim da se mojim kolegama takve stvari ne događaju i da stručno ojačamo esnaf bibliotekara.

Gost

#2

2016-02-25 18:56

Potpisala sam ovu peticiju jer sam svjedok diskriminacije stručnog bibliotečkog osoblja-osoblja sa završenim satudijem bibliotekarstva. Svjedok sam obezvređivanja ove struke, nauke o bibliotekarstvu, bibliotečke djelatnosti,. Svjedok sam da se u školske i u druge tipove biblioteka u FBIH zapošljavaju nastavnici svih profila i drugi, dok su diplomirani bibliotekari i vrsni stručnjaci iz ove oblasti na birou.Vrijeme je da se kaže : NE MOŽE VIŠE TAKO!

Gost

#3

2016-02-25 19:46

Potpisala sam peticiju jer mislim da je vrijeme da školovani bibliotekari i bibliotekarke rade na mjestima na kojima se zapošljavaju neškolovane, nestručne i, nadasve, osobe nezainteresirane za biblioteke i napredak struke.

Gost

#4

2016-02-25 20:13

Ovu peticiju sam potpisala iz razloga sto se i mojoj struci tj. Diplomiranim pravnicima rade iste nepravde kao i bibliotekarima i zbog svega toga vlada nezaposlenost istih. To se samo desava u nasoj drzavi dok u drugim drzavama svako radi posao za koji je skolovan.

Gost

#5

2016-02-25 20:17

Zelim da prilikom zaposljavanja, prednost ima strucno obrazovan kadar!

Gost

#6

2016-02-26 00:45

Potpisala sam ovu peticiju kao diplomirani bibliotekar i komparativista. Već dvije godine sam na birou i čekam da se nešto promjeni. U gradu u kojem živim postoje tri osnovne, jedna srenja škola i gradska biblioteka. Ni u jednoj biblioteci ne radi diplomirani bibliotekar, ni na jednoj poziciji. Mislim da je vrijeme da se nešto promjeni. Žali bože godina i truda koje smo dali da bi stekli znanje. Ako se ništa ne promjeni onda ne treba da nas iznenadi ako veterinari počnu da liječe ljude u našoj državi.


Gost

#7

2016-02-26 08:44

Zakon iz 1995. godine trazi temeljite izmijene, koje se ne odnsoe samo na Clan 18. Izmijene trenutno priprema Drustvo bibliotekara Federacije BiH i bice usaglasene unutar strucne zajednce uskoro.

Medjutim, potrebna je hitna izmijena Clana 18, a kako bi se zastitila struka, te kako bi se mladi mogli zaposliti u bibliotekama, na mjestima za koja su se i skolovali tokom svog studija.


Takodjer, vazno je istaknuti da se struka mora zastititi u svakom pogledu. Pojedini poslanici imali su komentar da ne mogu da zaposle bibliotekare/bibliotekarke u selima u biblioteci, te da su prisiljeni zaposljavati lica sa drugom strukom, a kako biblioteka ne bi trpjela. U tom smislu, zelim naglasiti, da se ovakve stvari trebaju rjesavati kao i sa drugim strukama, sto znaci da ako nema profesora informatike, moze se zaposliti zamjena, ali samo na odredjeno vrijeme, dok se ne pojavi osoba sa odgovarajucom diplomom. U tom smislu, firma ili institucija je duzna raspisivati konkurs svake godine.


Gost

#8

2016-02-26 08:55

Stručan i obrazovan kadar - prosperitetno društvo.

Gost

#9

2016-02-26 11:01

Jednako važno kao  izmjena čl. 18 jeste i onemogućavanje polaganja stručnog ispita osobama koje nisu završile studij bibliotekarstva. 

Potpisujem peticiju.


Gost

#10

2016-02-26 12:17

Svi "bibliotekari" koji su u radnom odnosu a zele u njemu da ostanu ponovo u studentske klupe, samo ovaj put na studij bibliotekarstva!!! 


Gost

#11

2016-02-26 15:05

Uzgred, moramo se, prije svega kao ljudi, solidarisati se sa svima onima koji su izloženi diskriminaciji, samovolji i gaženju ljudskih prava i sloboda. Očekujemo i od bibliotekara da ne ostanu imuni na tuđe nedaće, nakon što se, ako Bog da izbore za svoja prava.

Gost

#12

2016-02-26 16:11

Decenijama je bibliotečka djelatnost na našem prostoru diskriminirana. Decenijama se narušavaju prava diplomiranih bibliotekara da dobiju poslove u biblioteci. Decenijama se u bibliotekama zapošljava priučen kadar,decenijama se omogućava polaganje stručnog bibliotečkog ispita skoro svim kategorijama profesija, naročito nastavnici svih profila dok diplomirani bibliotekari, vrsni stručnjaci svoje struke čekaju na birou.


Gost

#13

2016-02-26 17:11

Simptomatično je da se osobe koje su izabrane na Skupštini Društva bibliotekara FBiH na pozicije s kojih im je dužnost zastupati interese članstva i stručne bibliotečke zajednice nisu do sada ni jednom oglasile povodom upućivanja prijedloga izmjene Zakona o bibliotečkoj djelatnosti u  parlamentarnu proceduru niti povodom javnog aktualiziranja naših problema u javnosti, što je jedan od najvećih uspjeha bibiotekarstva u Federaciji BiH u posljednih 20 godina i to uprkos činjenici da većina članstva Društva bibliotekara FBiH podržava predložene izmjene, ali i veliki broj bibliotekara i bibliotekarki, studenata i studentica biblotekarstva, koji nisu članovi i članice DBFBiH . Takvim ignoranstskim odnosom uskoro će doći u pitanje i reprenzetativnost DBFBiH u zastupanju struke, jer od svog članstva, ostat će im samo oni koji Društvo vide kao platformu za ostvarivanje svojih ličnih interesa.

Zaglušujuća je šutnja uposlenih na Odsjeku za komparativnu književnost i bibliotekarstvo, koji, izuzmemo li dva profesora, ni jednom jedinom rječju nisu istupili i stali u zaštitu struke i svojih sadašnjih, bivših i budućih studenata, iako se praksom koju je omogućio aktuelni Zakon o bibliotečkoj djelatnosti, a koju provodi NUB, direktno dovode u pitanje njihova radna mjesta i matičnost Odsjeka za komparativnu književnost i bibliotekarstvo.


Gost

#14

2016-02-26 17:28

Razlog potpisivanja ove peticije je prvenstveno zbog mog stava po kojem svi trebamo raditi posao za koji smo se školovali. Mnogo je onih koji rade posao bez kvalifikacija, dok je mnogo diplomiranih bibliotekata bez posla.

Gost

#15 Re:

2016-02-26 17:41

#13: -  

 Vjerovatno su priuceni bibliotekari. Klima im se fotelja :)


Gost

#16

2016-02-26 20:02

Lao dugogodišnja učiteljica svjedok sam rada, odnosno nerada u bibliotekama u kojima su se zapošljavali tzv. tehnološki viškovi ( nastavnici koji nisu bili sposobni raditi u nastavi, nastavnici sa psiho-fizičkim smetnjama, alkoholičari i sl). Biblioteka je bila glavno mjesto u školi za trač partije, ispijanje kafa i slično a najmanje mjesto odgoja, obrazovanja, učenja, čitanja i sl. Želim da diplomirani bibliotekari uspiju u svojim namjerama i ciljevima i da u bibliotekama rade diplomirani bibliotekari.

Gost

#17

2016-02-26 21:14

S obzirom da sam mag. knjižničarstva koji je studirao 5 godina redovnog studija dajem punu potpru ovoj peticiji. Da se jednom stane na kraj degradiranju struke zapošljavanjem nestručnih osoba te ujedno da se naše diplome ne izjednačuju s onima koji završe tečaj iz knjižničarstva gdje sa 60 ECTS bodova dobivaju diplomu kao i redoviti sudenti koji to ipak studiraju 5 godina.

Gost

#18

2016-02-27 07:01

Peticiju potpisujem jer sam mišljenja da svaki posao treba da obavljaju samo stručni i sposobni ljudi. Nažalost, danas je praksa da se u bibliotekama, naročito u školskim, "kriju" nesposobni ili nedovoljno obučeni ljudi, ili ljudi kojima se dopunjuje norma, a oni ni sami ne znaju šta tu treba da rade pa uglavnom ne rade ništa... Čast izuzecima!
Gost

#19

2016-02-27 08:54

Potpisala sam jer sam se uvjerila da na Unsko-sanskom kantonu na Pedagoškom fakultetu radi kao bibliotekar osoba koja je završila srednju medicinsku školu a zatim višu ekonomsku. Na ulazu u biblioteku piše da je viši bibliotekar što je bobila na osnovu stranačkih veza i tumačenaj da ima višu školu. Moram li napomenuti da je bibliotek asve drugo osim biblioteke?


Gost

#20

2016-02-27 22:11

Zalosno da se na ovo cekalo 20 godina, ali dobro se zna ko je i s kojim interesima sirio defetizam i pricu kako se ne moze nista uciniti, ubijao u pojam bibliotekare i parazitirao na propasti biblioteka i bibliotekarstva, samo vremena se mijenjaju i prljavstina izlazi na vidjelo, stare price vise ne prolaze, a stetocine idu tamo gdje im je i mjesto, tj. na zid srama.   


Gost

#21

2016-02-29 13:34

Biblioteke bibliotekarima, to je u normalnoj drzavi bez upitnika, samo u nasoj banani prave zakone ljudi bez obraza i za svoje potrebe. Jedna predizborna...ZA PROMJENE


Gost

#22

2016-02-29 16:05

Strucnost na radnom mjestu. Strucan kadar. Disciplina, red, rad.

Gost

#23

2016-02-29 21:45

Zato što sam studirala to, a to ne radim taj posao...

Gost

#24

2016-03-01 22:40

Zato što mi je dosta neobrazovanih na stručnim mjestima

Gost

#25

2016-03-02 22:16

Struka se ne smije potcjenjivati. Pa ne mozemo postati ni ljekari nakon sto polozimo kurs prve pomoci. Ne smije se dozvoliti da bibliotekarska struka bude obezvrijedjena i predmet manipulacije, korupcije i nepotizma i da neko ko cetiri godine studira bibliotekarstvo ne dobije posao jer neko odluci da ce ga ipak dati nekom profesoru engleskog ili istorije uz polozen pro forma ispit koji se spremi za mjesec dana, ako ne i za krace vrijeme i koji je postao dobar profit za one koji ga organizuju.