Deklaracija inicijativnog odbora Bosansko-hercegovačkog sabora


Gost

/ #1 Malo pojašnjenje

2013-03-26 13:17

BOSANAC ILI BOŠNJAK - PITANJE JE SAD !

U zadnjih godinu dana je pokrenuta tiha kampanja da se u Ustav BiH pored postojećih konstitutivnih naroda Bošnjaka, Srba i Hrvata uvedu i Bosanci kao konstitutivan narod BiH. Kada sam prije otprilike godinu dana prvi puta čuo za tu ideju, kroz diskusije na facebook-u, moja spontana rekacija je bilo pitanje "Koji vam je vrag ? Šta će nam sad pa to ?!". Naime moje razmišljanje je bilo da u BiH ima i previše konstitutivnih naroda i u glavi su mi se vrtile riječi čestitih ljudi Ivana Jukića i Antuna Kneževića koji su davnih dana dokazali da su svi stanovnici BiH zapravo Bošnjaci. Osim toga nema još ni stotinu godina od kada je prestala da postoji država Autro-Ugarska koja je sve stanovnike BiH bez obzira na vjeroispovjest vodila kao Bošnjake tj. njemačkim jezikom rečeno Die Bosniaken.

Međutim odavno sam prihvatio, kao nužnu realnost, činjenicu da su djelovanjem nekih nacionalšovinstičkih krugova mnogi Bošnjaci "usisani" u neke druge narode, konkretno Srbe i Hrvate, te da je i Ustav BiH skrojen sukladno toj (gorkoj) realnosti. E sada inicijativa da se pored Bošnjaka, Srba i Hrvata uvedu i Bosanci kako konstitutivni narod BiH mi je bila totalno čudna i maglovita te sam pokušao što na internetu što iz dnevne štampe i TV pronaći nekakavo valjano objašnjenje i razjašnjenje cijele te ideje. Međutim i pored sveg truda malo sam pronašao .

Uzgred sjetio sam se duhovite izjave Adila Zulfikarpašića kako mu je njegov otac objasnio da je bosanac naziv za pasminu konja, a da je Bošnjak pojam koji označava pripadnost narodu.

Prema Ustavu BiH, Bošnjaci, Srbi i Hrvati imaju status naroda, a ne nacije. Naime narod je množina osoba koje imaju zajedničko porijeklo, zajedničku i prepoznatljivu kulturu, zajedničke mitove i simbole, tradiciju i zajedničke zakone i običaje za članove. Drugim riječima rečeno narod je kulturno biološka zajednica. Da bi narod iz kulturološko biološke zajednice bio preveden u naciju potrebna mu je država u kojoj će riješiti svoj pravni status (ustavom, zakonom o državljanstvu). Nacija je množina osoba koji su državljani jedne države. Drugi naziv za nacionalnost je državljanstvo.

DAKLE SVI DRŽAVLJANI BIH PRIPDAJU BIH NACIJI.

Članak spisateljice Medine Džanbegović-Mohamed "Zašto je važno biti Bosanac?" daje kakvu-takvu argumentaciju za potrebu "pravljenja" novog naroda u BiH tj. Bosanaca. Medina Džanbegović-Mohamed je dala i svojevrsnu definiciju Bosanca: "biti Bosanac znači biti bez predrasuda, slobodan, tolerantan i otvoren, neopterećen religijom".

Kao što rekoh, premda su zagovornici ideje bosanstva mnogi ugledni univerzitetski profesori i mnogi ugledni političari, malo tko je od njih bio dovoljno "pismen" pa da svoju ideju bosanstva "stavi na papir", ali i ovo što je napisano je dovoljno. Naime logika onih koji zagovaraju bosanstvo je vrlo jednostavna - ako bi se svi građani BiH izjasnili kao Bosanci mnogi problemi BiH bi bili riješeni u smislu da bi prestale međunacionalne tenzije u BiH. Odista kada bi se to desilo mnogi BiH problemi bi bili riješeni, ali realno gledajući "nema šanse" da će se svi građani BiH svrstati u Bosance. Ideja bosanstva je jednostavno nerealna utopijska ideja! Može se očekivati da će među Bošnjacima koji su nacionalno vrlo slabo osviješćeni naći značajan broj ljudi koji će se izjasniti kao Bosanci, ali među veoma dobro nacionalno osviješćenim Srbima i Hrvatima se možda sve ukupno nađe "za jedan autobus" onih koji će prihvatiti bosanstvo. To će zasigurno potvrditi i nadolazeći popis stanovništva.

Osim navedene nacionalne osviješćenosti Srbi i Hrvati imaju i jedan sasvim pragamtičan razlog zbog koga im jednostavno nije pametno da se pišu u Bosance, a to je činjenica da će i Srbija i Hrvatska u skoro vrijeme biti članice Evropske Unije, a BiH zasigurno neće u skoro vrijeme biti članica Evropske Unije. Sukladno ovome uskoro će svi Srbi i Hrvati moći imati EU pasoš i sva prava koja iz njega proističu te "nisu ludi" da se pišu u tamo neke Bosance. Mogu zamisliti šta bi se desilo kada bi kojim slučajem Hrvatska donijela odluku da i sve bosanskohercegovačke Bošnjake prizna za svoje građane tj. za građane Evropske Unije pod uvjetom da se izjasne kao Hrvati. Vjerujem da bi ispred Hrvatske Ambasade (Veleposlanstva) u Sarajevu bili vrlo dugi redovi (bivših) Bošnjaka koji bi se rado prepisali u Hrvate. Sjetih se i onog poznatog hrvatskog političara koji je svojevremeno pričao o "cvijetu hrvatskog naroda".

Elem kada na kraju sve saberem i oduzmem mogu reći da nisam pronašao ni jedan valjan argument koji bi opravdao podizanje "frke" oko bosanstva i pitam se zbog čega je sav ovaj projekat bosanstva i pokrenut. A odgovor nalazim jednostavno - projekat bosanstva dolazi iz "kuhinje" ljevičarskih krugova u BiH koji plasiranjem ovog projekta žele skrenuti pažnju građana BiH sa važnih na izmišljene probleme. Svuda u naprednom svijetu ljevičari se bore za socijalnu pravdu i problematika socijalne pravde im je glavno sredstvo konfrontacije sa desničarskim partijama. Međutim kod nas u BiH našim ljevičarskim partijama socijalna pravda je na kraju liste prioriteta, a upravo ovakva pitanja kao što su religija, nacija i ideologija ljevičari zloupotrebljavaju da bi "bacali prašinu u oči" narodu i kako bi osiguravali sebi ulazak u vlast. Davno je književnik Branko Ćopić koristio pojam "crvena buržoazija" da bi opisao ljevičare koji umjesto da štite potlačene i sami se uključuju u tlačenje, a sve to prikrivaju demagogijom i na druge načine. Ćopićeva priča o crvenim buržujima je danas aktuelnija nego ikada, jer svjedoci smo velikog broja ljevičara buržuja. Kako od njih očekivati da će se odista srcem boriti za prava radničke klase? Nikako! Jednostavnije im je da plasiraju ideju o ljudima koji su bez predrasuda, slobodni, tolerantni i otvoreni, neopterećeni religijom ... gladni i poderani ...