Peticija za donošenje nove regulative o porodiljskim naknadama


Gost

#1

2016-01-15 16:52

BiH kao država sa ovakvim natalitetom ne može obezbijediti ni prostu reprodukciju. Društvo konačno mora da poštuje ženino pravo na dostojanstveno odgajanje potomstva.

Ovaj post je uklonio njegov autor (Show details)

2016-01-15 17:22



Gost

#3

2016-01-15 18:14

Smatram da su sve zene porodilje jednake i trebaju da imaju jednaka prava po ovom osnovu. Dakle jednaka prava za sve porodilje u FBiH

Gost

#4

2016-01-15 19:45

Zar je uopće potrebano objašnjenje zašto neko daje svoj glas za nešto što je davno trebalo da se riješi, kako ni jedno dijete u ovoj zemlji ne bi bilo diskriminirano.

Gost

#5

2016-01-16 06:35

Vrijeme je da se nešto poduzme i zauvijek riješi problem.Nadam se da ćemo uspjet.....

Gost

#6

2016-01-16 10:11

Od sina mi je profil a i ja sam majka 4djece i s nestrpljenjem ocekujemo da se usvoji zakon da neko konačno povede računa o nama

Gost

#7

2016-01-16 13:22

Zato sto su porodilje duskriminirane u svakom smislu riječi. Pogotovu one koje nisu u radnom odnosu.

Gost

#8

2016-01-16 14:55

Zato sto sve porodilje imaju ista prava i zato sto sve radjaju djecu i da se nepravi razlika.

Gost

#9

2016-01-16 17:22

Vrijeme je i bilo da se poradi na ovom pitanju...!

Gost

#10

2016-01-16 20:24

Zbog toga što su žene-porodilje uvijek bile na margini društva a stalno se kuka kako natalitet pada, kako je počela bijela kuga da hara. Harat će kuga i dalje ako budemo ćutali i ne budemo se na demokratski način borili za majke i djecu. Treba podržati žene i natalitet na svaki način i uvijek sam za to. Majka sam troje djece i nene troje unučadi i ova borba je i za moju djecu i za moju unučad. Da je situacija u državi bila bolja, što se ovog pitanja tiče, ja bih danas imala osmero djece i ko zna koliko unučadi i žao mi je što nisam.

Gost

#11

2016-01-16 22:25

Jer su porodilje u Zenici i u Sarajevu iste.

Gost

#12

2016-01-18 11:45

Želim da dam podršku u cilju postizanja jedinstvenog pristupa prava porodilja u BIH i nadi da će pristup pravima biti u skorije vrijeme jedinstveno uređen i u cijeloj BiH.

Gost

#13

2016-01-18 13:08

Ja sm majka četvoro djece i naravno da podržavam ovu peticiju,jer su majke u BiH obespravljene da je to strašno.Namaš mogućnost zaposlenja a teško je izdržavati veliku porodicu.

Gost

#14

2016-01-18 21:29

Želim da sve porodilje i njihova dječica imaju ista prava u Fedaraciji BiH, ali i u cijeloj BiH (kada bi se i to moglo postići). Samo ravnopravnošću i sigurnošću porodilja i djece moći će se podstaći natalitet u ovoj opustošenoj zemlji, a boljim životom smanjio bi se odlazak mladih.
Ohrabrujem žene i majke da se za to bore i izbore. SRETNO!

Gost

#15

2016-01-19 07:09

Prticiju sam podpisao jer smatram da su djeca najranjivija kategorija bh-društva o kojoj niko ne vodi računa. Svojim podpisom želim pokazati djeci da postoje ljudi u državi BiH koji misle na djecu koja su jedina i prava budućnost ove planete. Drugi razlog je taj što je potrebno afirmisati ljudska prava, u ovom slučaju prava majki i djece i pokazati, na djelu, funkcionalno razumijevanje ljudskih prava i dati podršku vlastitim primjerom koliko god on bio skroman.

Gost

#16

2016-01-19 07:21

Glasam iz tog razloga da pokušamo nešto promjeniti a nadam se da će mo i uspijeti zbog svi nas,jer svi mi imamo nekog ko je majka,ko će biti ako Bog da majka pa zašto ne glasati...

Gost

#17

2016-01-19 08:26

Za ravnopravnost svih rodilja u FBIH

Gost

#18

2016-01-19 12:54

Mnoge su žene na osnovi mjesta i županije kojoj pripadaju dikriminirane po pitanju porodiljnih prava. Zar nije tužno da neke županije uopće nemaju donešen 'obiteljski zakon' te po tome ni ne mogu ostvariti prava koja im pripadaju? za jednakost svih žena i svih majki na prostoru federacije


Gost

#19

2016-01-19 13:27

zato sto je to vazno

Gost

#20

2016-01-19 14:19

Bilo bi poželjno da u dogledno vrijeme, članice Mreže za izgradnju mira (99) potpišu Peticiju i za izmjene i dopune Zakona o radu u koji bi bile ugrađena odredba da se žene koje imaju troje i više djece, zatečene na radu u BiH danom stupanja na snagu tih izmjena, penzionišu do kraja života. One žene koje su na radu provele više od 20 godina i sl. Nešto slično kao što je naša susjedna zemlja učinila prije mjesec dana.
Ovo će prije ili kasnije biti MORANJE, jer natalitet je alarmantan već i u ruralni općinama u BiH, a to vlast ne želi da vidi niti čuje, kao da se ne radi o BiH.
Hvala

Gost

#21

2016-01-19 15:06

Uvijek povlačimo istu rečenicu, da 'na mladima svijet ostaje', ali uopće ne razmišljamo da mladih uskoro neće ni biti. Radim u školi i trenutačno stanje je alarmantno. Ukoliko ne počnemo razmišljati o porodiljama, o tome kakva su prava porodilja te kako ih zaštiti, doći ćemo do slijepe ceste i nećemo se moći vratiti. Kao majka, koja je MORALA početi raditi 30 dana poslije poroda, zagovaram svaki način da se porodilje zaštite, da im se omogući kvalitetan tretman i sigurnost, te da neće ispaštati ni one ni njihova djeca, jer je zakon u potpunosti protiv 'nas'!!!

Gost

#22

2016-01-19 17:54

Majka sam trogodisnje djevojcice, porodiljno mi je bilo plaćeno 50%,sto nije bilo dovoljno da pokrije sve troskove oko kupovine hrane,pelena,kremica i ostalih potrebstina za bebu, nikakvj naknadu beba nije dobila osim paketića u porodilistu sto je sramotno i ponizavajuce kako za nas majke tako i za djecu koju rađamo u Bosni...povrh sveg borba 2013.god.je bila i oko JMB sto je isto ponizavajuće i jadno u ovom nasem bajnom sistemu...

Gost

#23

2016-01-19 23:22

Zato što je vrijeme da se nešto promjeni po pitanju porodiljnih naknada u ovoj našoj BiH

Gost

#24

2016-01-20 09:35

- Zato sto smatram da svi trebamo biti društveno odgovorni kako bi našoj djeci sutra bilo bolje.
- Zato sto smatram da je diskriminacija u bilo kojem obliku korov društva.

Gost

#25

2016-01-21 18:08

Zato sto je trenutno stanje zalosno i u Sarajevu, a pogotovo u kantonima gdje porodilje ne primaju nikakvu podrsku.