Pravo na hidžab: Borimo se za svoje pravo

Quoted post


Gost

#1

2016-01-26 11:24

Razlog je zato sto sam pokrivena, diplomirani pravnik po struci, radila sam godinu dana kao pripravnik u drzavnoj instituciji te prisustvovala nekada i rocistitima u sudovima, te smatram njihovu odluku kao udar na dostojanstvo covjeka, konkretno pokrivene zene muslimanke, skrnavljenje apsolutnog prava na slobodu vjeroispovjesti te prava na jednaka prava pri zaposljavanju kao i drugi ljudi, definitivno apsolutna diskriminacija!

Replies


Gost

#6 Re:

2016-01-26 11:54:31

#1: -  

U potpunosti se slažem s Vama. Ovdje se naime mora poraditi na tome šta se smatra pod vjerskim obilježjem, jer marama to nije. Bar ne u onom smislu u kom se u ovom zaključku želi predstaviti, a kad se na ovaj način predstavlja onda ju je lakše ukinuti i onemogućiti. Nisam diplomirana pravnica, ali prema svome obrazovanju bi trebala raditi u državnim institucijama, i niko nam ne može garantovati da stvari koje se godinama smatraju zabranjenim u pravosudnim insitucijama BiH, neće postati zabranjene i u ostalim bh. institucijama. Moj hidžab i hidžab svake žene, djevojke, majke, studentice je njeno pravo na slobodu vjere i to pravo nam se ne smije osporavati

Ismet

#122 Re:

2016-01-26 16:56:27

Nazalost politicari su ti koji trebaju a nisu stali u odbranu prava muslimanki,  njima to nije ni na kraju svih prioriteta, zasto bi  oni traziti izmjenu te nepravde kad se taj zakon njih ne tice jer njihove zene ionako ne nose hidzab. 

alen baljak

#154 Re:

2016-01-26 18:20:02

#1: -  

 

Biscanka13

#211 Re:

2016-01-26 20:43:54

#1: -  

 Molim Vas da se trgnemo. Ovo ovako nece ici, stvarno. Poceli su zene muslimanke da i po tom podcjenjuju, ljudi moji svi imaju pravo da nose sta zele. I to me treba da bude osnova za diskriminaciju.

Dok znaci ostali hodaju kako zele ovim tlom mi necemo dopustiti da se to radi.

Jednom je potrebno dokazati da je ovo drzava sa tri naroda: i da se medusobno postujemo!

Znaci potpuno sam na strani znaci pokrivenih zena!


Gost

#384 Re:

2016-01-27 17:11:36

#1: -  

 

S obzirom da se nema ko drugi punim srcem zauzeti za pravo na hidžab, zapravo za muslimanke, muslimanke s hidžabom moraju po ko zna koji put u ovoj domovini boriti se same za sebe i barem pokušati skrenuti pažnju, dobiti podršku muslimanki koje podržavaju pravo na hidžab, ali ga ne praktikuju, pa i od svih žena bez obzira na vjeru. One su njihove saveznice prije nego prijatelji iz prvih saffova i muški članovi rodbine kojima je, nekima od njih, svaka borba za neka prava žene vrsta feminističkog pokreta.

Stoga, može li neka grupa djevojaka, učenica, studentica pokrenuti akciju Jedan dan s hidžabom u određenoj školi ili domu, da sve djevojke u znak solidarnosti jedan dan nose mahramu, odu s njom u grad, na fakultet i slično? Može li se pokrenuti kampanja da djevojke na Facebooku postave svoje slike s hidžabom? Ili da se napravi posebna Fb stranica da djevojke pošalju svoje fotografije s hidžabom? Mogu li se učenice medrese, studentice i druge djevojke i žene sastati u haremu Begove džamije i fotografisati grupno s porukama za VSTV, ali i cijelu javnost? Može li ijedno udruženje žena ili asocijacija na glavnim trgovima u gradu simbolično podijeliti nekoliko mahrama?

Ovaj post je uklonjen od strane autora ove peticije (Show details)

2016-01-28 17:31:58



Gost

#549 Re:

2016-02-02 14:13:55

#1: -  

  bice i gore, zene se moraju boriti kad su muskarci kukavice i poltroni..


Gost

#597 Re:

2016-02-08 14:36:44

#1: -  

 Selam alejkum

 

Danas ugledah jedan zanimljiv članak. Jedna pokrivena sestra pokušava da se okiti perjem tvog rada, i to javno. Mislim da bi bilo red da se ti kao osoba koja je sve ovo organizovala javiš.  Čak je naručila i novinarski članak o sebi. Pročitaj sama gdje se jedna diplomirana profesorica Bosanskog jezika želi prikazati u javnosti. Njezino ime je ERNESA BIHORAC. 

 

Mislim da svi imamo pravo na istinu. Pogotovo da javnost zna da ovo nije organizovala jedna pokrivena koja je završila Bosanski jezik, i koja je pokrivena TEK pet godina, koja je željna medijske pažnje!

 

Ovo je vrh bezobrazluka!

 

 

 

Ustav BiH garantuje svim građanima ljudska prava (uključujući pravo na slobodu vjeroispovijesti) i država se obavezuje na njihovo poštovanje

Piše: Nedim Botić

Nedavna odluka Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH o zabrani nošenja vjerskih simbola zaposlenim u pravosudnim institucijama, izazvala je burne reakcije i proteste od brojnih nevladinih organizacija, udruga za zaštitu ljudskih prava te građana.

Kao vid neslaganja s spomenutom odlukom, pokrenuta je i online peticija „Glas naroda protiv odluke VSTV-a“ na kojoj je do sada prikupljeno skoro 3500 potpisa građana i građanki BiH. U njenom obrazloženju stoji da odluka VSTV-a predstavlja diskriminaciju i oduzimanje prava svakog građanina da bude slobodan. „Rasna, etnička, religijska diskriminacija ne smije biti u našoj zemlji! Svećenici, imami, časne sestre, pokrivene muslimanke ne smiju biti diskriminirani!“, piše na stranici peticije.

Reakcija javnosti

Autorica ove peticije je Ernesa Bihorac, diplomirana profesorica bosanskog jezika i književnosti iz Mostara. Ističe da se prije pokretanja peticije konsultovala s pravnicima jer ne želi da se bilo šta radi mimo zakona države. Ustav BiH garantuje svim građanima ljudska prava (uključujući pravo na slobodu vjeroispovijesti) i država se obavezuje na njihovo poštovanje. Postoji strah da bi odluka VSTV-a mogla dovesti do narušavanja osnovnih prava i diskriminacije određenih kategorija stanovništva, zbog čega je i došlo do reakcije javnosti.


 

„Trenutni cilj peticije jeste da se ljudi u Bosni i Hercegovini konačno probude vezano za kršenje ljudskih prava. Želimo reći da se ne slažemo sa odlukom VSTV-a. Mene kao akademskog građanina vrijeđa bilo koja diskriminacija. Zar nam i Ustav ne garantuje sigurnost i slobodu?“, ističe Ernesa.
Diskriminacija na bilo kojoj osnovi ne samo da narušava kvalitetu života građana, več i koči napredak naše zemlje. Svaki čovjek ima pravo da ispoljava ono u što vjeruje. Stoga je peticija korak kojim se želi alarmirati bh. javnost na eventualno kršenje prava bilo koje skupine, a ne samo onih pogođenih odlukom VSTV-a.

„Ono što očekujem jeste da ljudi u cijeloj BiH kažu konačno NE diskriminaciji i narušavanju osnovnih ljudskih prava. Očekujemo da će se stati u kraj ovoj odluci i da će ljudi bez obziru na svoju religijsku pripadnost uživati jednaka prava. Zar nije pravo na slobodu vjere uređeno i Univerzalnom konvencijom UN-a o slobodama?“, pita se Ernesa.

Ipak, čini se da odluka VSTV-a posebno teško pogađa žene koje nose hidžab. Ukoliko ova odluka zaživi, upitno je njihovo bavljenje poslovima koji se dotiču pravosudnog sistema, što za sobom povlači brojne druge negativne implikacije. Takođe, postoji bojazan da bi se takva diskriminatorna praksa mogla prenijeti i na druge društvene i poslovne sfere.

„Žena koja nosi hidžab predstavlja poštenje, iskrenost, čednost. Pokrivenim ženama mito i korupcija su strane riječi. Moralne su i odgovorne. Kako te stvari mogu biti problem za društvo? Danas imamo problema s ovom odlukom VSTV-a, ali ja se pitam gdje je kraj? Kada te Sud javno etiketira i ne priznaje, kako očekivati od drugih da te poštuju, uvažavaju i zaposle?“, kaže Ernesa.

Najbolji lijek

Ernesa Bihorac svojevoljno hidžab nosi već pet godina. Za nju marama predstavlja na prvom mjestu slobodu i pravo odlučivanja o sopstvenom životu. Drugačiji način oblačenja joj nije smetao da ostvari zavidne uspjehe na akademskom i poslovnom planu, da bude društveno aktivna i korisna članica društva. Naglašava da je i sama imala razne predrasude o hidžabu, dok nije pobliže upoznala žene koje ga nose. U svom društvu imam dosta drugarica koje ne nose hidžab, pa i onih koje nisu islamske vjeroispovijesti. Zato je najbolji lijek za predrasude i stereotipe upoznavanje s drugim i drugačijima.

„Uči! Sa znanjem i obrazovanjem se čovjek može boriti i uspjeti u životu. Itekako je važno da se žena obrazuje na svim poljima. Ako žena nosi hidžab to ne znači da ona mora biti vezana samo za kuću ili da upiše neki islamski fakultet. Ukoliko žena nema uslova da upiše fakultet, toliko je sada kurseva koji su besplatni ili su cijene niže nego na fakultetima. Iskoristimo svoje vrijeme da se obrazujemo i usvojimo nova znanja i vještine. Što se mene tiče, svaki trenutak pokušavam iskoristiti da upoznam nove ljude ili da pronađem neku novu poslovnu priliku. Tako bismo svi trebali. Vjera je jako bitna u životu muslimana, ali trebamo razbiti predrasude u društvu sa knjigom u ruci i znanjem u glavi.“, naglašava ona.

Izvor: Al Jazeera