Pravo na hidžab: Borimo se za svoje pravo

Kontaktirajte autora peticije

Ova rasprava je automatski kreirana od peticije Pravo na hidžab: Borimo se za svoje pravo.


Gost

#1

2016-01-26 11:24

Razlog je zato sto sam pokrivena, diplomirani pravnik po struci, radila sam godinu dana kao pripravnik u drzavnoj instituciji te prisustvovala nekada i rocistitima u sudovima, te smatram njihovu odluku kao udar na dostojanstvo covjeka, konkretno pokrivene zene muslimanke, skrnavljenje apsolutnog prava na slobodu vjeroispovjesti te prava na jednaka prava pri zaposljavanju kao i drugi ljudi, definitivno apsolutna diskriminacija!

Gost

#2

2016-01-26 11:26

Moje je pravo da nosim svoj hijab i nikome mi to pravo ne može oduzeti.Kao što ja ničije pravo ne smijem pogaziti.

Gost

#3

2016-01-26 11:40

Radi dobrobiti muslimanki.

Gost

#4

2016-01-26 11:43

Ovo nesmijemo dozvoliti ako treba i zivotima cemo braniti nasu vjeru i nase obicaje

Gost

#5

2016-01-26 11:44

Ili je demokratija, ili je nema! Dolaze nove generacije. Uistinu se nadam da će biti pametnije od svih prethodnih. Najmiliji su se borili i živote izgubili za demokratiju, pa ili će biti, ili je nema! I da, ima nas i više nego što ste mislili. Pokrivamo svoje glave ali ne i mozak. A jedan je zakon. Prije ili kasnije, svi ćemo proći kroz njegove stavke.

Gost

#6 Re:

2016-01-26 11:54

#1: -  

U potpunosti se slažem s Vama. Ovdje se naime mora poraditi na tome šta se smatra pod vjerskim obilježjem, jer marama to nije. Bar ne u onom smislu u kom se u ovom zaključku želi predstaviti, a kad se na ovaj način predstavlja onda ju je lakše ukinuti i onemogućiti. Nisam diplomirana pravnica, ali prema svome obrazovanju bi trebala raditi u državnim institucijama, i niko nam ne može garantovati da stvari koje se godinama smatraju zabranjenim u pravosudnim insitucijama BiH, neće postati zabranjene i u ostalim bh. institucijama. Moj hidžab i hidžab svake žene, djevojke, majke, studentice je njeno pravo na slobodu vjere i to pravo nam se ne smije osporavati


Gost

#7 Re:

2016-01-26 11:57

  1. #2: -  

 


Gost

#8

2016-01-26 11:57

Niko ama baš niko nema pravo zabraniti nošenje hidžaba nigdje a kamo li jadni sudovi ove drzave.

Gost

#9

2016-01-26 12:00

Zato sto I sama nosim hidzab I smatram da ja kao I svi Drugi ljudi imaju pravo da ispoljavju svoju religiju I da to be bi trebalo da smeta ikome. Ovo sto oni pokusavaju je diskriminacija.

Gost

#10

2016-01-26 12:01

Niko ne moze zabraniti nosenje hidzaba- niko!

Gost

#11

2016-01-26 12:04

Mnogo je snage potrebno da zena stavi hidzab na danasnjem vremenu.Da bi ga skinuo radi tuđeg interesa.Imamo pravo na svoj izbor.I na Allahovo zadovoljstvo a ne ljudsko lp

Gost

#12

2016-01-26 12:12

Voljela bih da se i sestre koje ne nose hidžab uključe u ovo, da dignu svoj glas ZA HIDžAB! Jer, On upućuje i okreće srca, i ne zna niko kada će se baš tvoje srce ili tebi neke bliske osobe, majke, sestre, najbolje prijateljice - ispuniti željom za hidžabom!

Gost

#13

2016-01-26 12:15

Marama je ukras zene i nosi se jer one zele
Zara

#14

2016-01-26 12:21

Nisam pokrivena ali to je moj izbor i niko nema pravo da mi namece bilo kakve zabrane i moranja, pa tako i zabranu nosenja hidzaba vidim kao direktan udar na integritet i licnost zene muslimanke i na kraju krajeva cistu diskriminaciju. U agresiji na Bosnu i Hercegovin se proljevala krv da bismo mogli slobodno ispovijedati svoju vjeru i ne treba dozvoliti da u miru provode ratne planove.


Gost

#15

2016-01-26 12:25

Ja sam rođena u Bosni i Hercegovini,kao i moja citava loza, i moja porodica je vec pretrpila na svojoj kozi zakone koji im nedozvoljavaju njihovu vjersku slobodu.Tada su pretrpili veliku stetu i nepravdu ovoga puta necu dopustiti da se cacica nesavjesnih ljudi igra sa mojim pravom koje mi je zagarntovano konvencijom o ljudskim pravima.
Nekad smo bili slabi i oborili glavu i ramena ali sada necemo i nesmijemo.

Gost

#16

2016-01-26 12:26

zato sto je prijedlog zakona diskriminirajuci i usmjeren prema osnovnim vjerskim pravima.Zato sto nosenje hidzaba nije presudno za strucno obavljanje pojedinih poslova.

Gost

#17

2016-01-26 12:28

Mislim da nam oduzimaju pravo na slobodu izbora, hidzab je nosnja muslimanki ,znaci ako si muslimanka nemozes raditi u sudu ili se nosi po nekim standardima koja ti namece drustvo.

Gost

#18

2016-01-26 12:34

Ovo je sramota cime se ovo dejtonsko pravosudje bavi.sjede predmeti u fiokama a oni oko prava muslimana i zele restituciju 45.pa nece moci.ovo je ocigledno krsenje ljudskih i vjerskih prava zagarantovanih medjunarodnim pravom i Ustavom BiH.prema tome ova zloupotreba polozaja od strane ovih pojedinaca nema zakonsku,niti drustveno-moralnu kauzu i zbog svega ovoga potrebnanje reforma peavosudja,apoliticnost i mladji kadar.

Gost

#19

2016-01-26 12:34

Ne vidim,i ne razumjem kako moj hidzab može da bude nečiji problem. Iste nose i časne sestre,i niko njihov hidzab ne dovodi u pitanje,niti se o istom polemiše. Ne razumno je da netko drugi u moje ime odlučuje koliko smijem i kako da praktikujem svoju vjeru, pogotovo kad to nema nikakv negativan uticaj na društvo u kojem živim.
Nuka

#20

2016-01-26 12:34

Pravo na nase vjersko opredjeljenje nam nemoze niko ukinut. I otvoreni sam protivnik svakog onog koji zeli da okrnjavi vjerska prava pogotovo pravo na pokrivanje.


Gost

#21

2016-01-26 12:35

Svaka žena muslimanka ima pravo da nosi hidzab jer je to njeno pravo koje joj niko ne može oduzeti.

Gost

#22

2016-01-26 12:37

Apsurd jedan totalni. Pitam se, gdje zivim?? U jednoj Engleskoj je moguce (da ne nabrajam druge zemlje) u ovoj zemlji nije? Da zivot jedan ovisi o nekoliko ljudi, van svake pameti.
Da ne navodim krsenje osnovnog ljudskog prava!
Nisam pokrivena, i to je MOJ izbor, kao ste je hidzab neciji izbor.
Ne smiijemo ovo dopustiti!! Stidim se nazvati se bosankom!


Gost

#23

2016-01-26 12:40

Odluku su namjerno donijeli, jer su sudovi neovisni u svom radu, te smatraju da i ovo moze proci kao nesto sto se zove njihova sloboda pri odlucivanju, ali pri tome krse osnovna prava, kako samo lose prosudjuju, nemaju pravo oni zabraniti muslimankama da rade i prisustvuju u njihovim institucijama. Sto se tice nosenja mahrame, to im izgleda najvise smeta, a mahrama podjeca na cistocu, cednost i pravednost, to je olicenje zene muslimanke. To je Univerzalno pravo, to nema pravo niko osporavati.


Gost

#24

2016-01-26 12:41

Smatram da je nasilna zabrana vjerskih sloboda ravna prisilnom uvođenju (utjerivanju) u vjeru. Takodje naprijed navedeno smatram protivno demokraciji, obzirom da se krše osnovna prava, pravo na vjeru i narušeno je grubo ljudsko dostojanstvo ( konkretno kad je o mahrami rijec ravno je tjeranju ljudi da hodaju goli, a cini mi se da je jedna od definicija čovjeka -bice koje se odjeva). Nije mi jasno da ljudi u institucijama ne mogu vidjeti pozitivnu stranu raznolikosti (npr institucije nikad ne moraju prestajat s radom za vrijeme bilo kojeg vjerskog praznika, jer uvijek jedan dio ljudi radi) sve sto mislim o hidzabu kao dijelu vjerske slobode isto mislim i o vjerskim pravima drugih vjera. Svakom treba dozvoliti slobodno ispoljavanje svoje vjere


Gost

#25

2016-01-26 12:42

Smatram da svi imaju pravo da nose i praktikuju ono sto im odgovara,pa ljudi budimo realni,zašto bi bilo kome normalnom marama predstavljala toliki problem??