STOP nasilju i zlostavljanju djece! Jer nas se tiče!


Gost

#1351

2016-01-22 15:50

jer je ovo jedini ispravan način da se borimo kao civilizovano drustvo sa ovakvim anomalijama i bolesću a da pri tome ne izazovemo veće nevolje čak žrtve

SamoRealan...
Gost

#1352

2016-01-22 16:50

Naprosto jer sto je previse - previse je. Krajnje je vrijeme da se stane u kraj svakoj vrsti nasilja ovdje, pa i onoj koja se hinjski diriguje s vrhova. Riba uvijek smrdi od glave, i to je nepobitna cinjenica.


Gost

#1353

2016-01-22 18:23

Jedino sto ovoj djeci Koja vise nisu nazalost sa nama, I ostaloj sto prolaze kroz vrsnjacko nasilje, dugujemo Pravdu

Gost

#1354

2016-01-22 18:50

Da se više nikada i nikome ne ponovi ono kroz šta je prolazio moj dragi dječak ( Mahir ) a naravno i mnogi drugi koji su bili žrtve vršnjačkog nasilja.

Gost

#1355 Re:

2016-01-22 19:23

#1349: Eki -  

 Jer zrtva postaje krivac


Gost

#1356

2016-01-22 21:10

Zelim pravdu za Mahira ,zelim istinu !!!
nana

#1357

2016-01-22 21:19

zato sto sam majka,nana  i volim svoju i svu djecu svjeta i molim Boga da se to vise nikada ne ponovi


Gost

#1358

2016-01-22 22:21

Stop nasilju nad djecom!

Gost

#1359

2016-01-23 01:42

P.RAVDA ZA SVU ZLOSTAVLJANU DJECU .

Gost

#1360

2016-01-23 04:53

Za r.Mahira je kasno,al za ostalu djecu da ne bude.Neponovolo se nigdje i nikad

Gost

#1361 Re: Re:

2016-01-23 06:54

#1355: - Re:  

 Jer žrtva postaje krivac

krivac naseg drustva

i bolesnog uma


Gost

#1362

2016-01-23 08:33

Da se više nikada ne desi ono što se desilo Mahiru!Kad vlast šuti,građani će da dignu glas!

Gost

#1363

2016-01-23 08:43

Zbog morale obaveze prema zlostavljanoj djeci.

Gost

#1364

2016-01-23 09:11

Roditelj sam dvoje djece, stariji sin je godinu mladji od rah. Mahira Rakovca.

Gost

#1365

2016-01-23 12:48

Ocekujem promjenu zakona maloljetnicke delikvencije.

Gost

#1366

2016-01-23 15:44

Klasičan primjer prebacivanja krivice i traženja odgovornosti u drugim ljudima. Dragi roditelji, radite, razgovarajte sa svojom djecom. Ne zapostavljajte ih zbog materijalnih sitnica, zbog karijera!! Kad bude kasno, džaba je optuživati druge ljude za lične propuste..


Gost

#1367

2016-01-23 15:46

Zena se pere svim mogucim izjavama, aktivnostima. Bolje ti je bilo da si vodila racuna o svom sinu na vrijeme, ali nisi! Sad ti je sve djaba, to promovisanje u javnosti, narod ne shvata da iza ovoga stoji samoodbrana jer djecak je bio njena odgovornost. Da si bar toliko bila angazovana za svoje dijete dok je bio ziv, a ne sad, kad ga nista vise ne moze vratiti.


Gost

#1368

2016-01-23 17:40

Peticiju sam potpisala iz razloga da povecamo brojnost potpisnika, da animiramo sve institucije I celnike vlasti da se nesto uradi kako se nikada I nikome vise ne desi Mahir, Denis, Harun,....
Čutura Aldin

#1369

2016-01-23 17:46

Stop nasilju u porodici, Dubravko Lovrenovic iza resetaka !

Eki

#1370

2016-01-23 17:48

Citam komentare i kontam fakat ne treba prihvatit brak ako vec neko ima djecu....ne samo da ces ispast ubica..i nasilnik i sve,,sto mu je to trebalo? 


Gost

#1371

2016-01-23 20:55

Potpis peticije je samo jedan od vidova djelovanja u kojem ću sudjelovati da nadležnima pokažemo da smo zbog njihovog nerada izgubili nekoliko mladih života. MORAJU donijeti izmjene zakona o mjerama koje će biti poduzete za maloljetne prestupnije, procesuirati i kazniti i roditelje, osnovati popravne domove sa kompetentnim osobljem koje će se baviti prevaspitanjem takve djece....Nećemo stati sa sa podizanjem glasa dok se ne poduzmu konkretne mjere, nas se ovo tiče!

Gost

#1372 Re:

2016-01-24 06:51

#1371: -  

 Jesi pametan..da se meni oduzme od moje plate da bi neko tamo bio u nazovi popravnom domu? Treba ih vratiti roditeljima da oni sa njima izadju na kraj. Koja drskost..neko nema sta jesti, a da ja finansiram necije nevaspitanje. Treba prvo roditelje udariti po dzepu, zatim im vratit dijete.

Eki

#1373 Re:

2016-01-24 11:52

#1369: Čutura Aldin -  

 Djecak nije bio odgovornost ocuha, vec je bio odgovornost oca i majke koji se nisu pokazali. Sve ostalo je cista samoodbrana oca i majke djeteta. Najveci krivac u ovoj hajki je ocuh koji je prihvatio brak sa zenom i koji je prihvatio Mahira kao svoje rodjeno dijete. Mahir je uz pomoc ocuha i majke mogao da zivi zivot bez problema. da bira skolu i fakultet koji ce. Imao bi zagarantovano radno mjesto. Imati majku profesoricu i ocuha profesora nije sala.  Ja mislim da se Mahir ubio jer nije imao nikog da ga slusa. Majka zauzeta, otac u Tuzli. Jedini ko je bio uz Mahira je ocuh, i to na sramotu roditelja vise od njih. Ne znam sto ste zapeli za ocuha?! One informacije koje je imao otac u Tuzli saznao je od ocuha djeteta i to provjerio. Nista se Muhammed nije bolje pokazao. Dijete mu mrtvo, a on se nije usudio izaci pred medije..da bilo sta kaze.. Ko je pokrenuo akciju? OCUH. A mogao je sjediti sa strane i posmatrati tok desavanja. Ko je digao narod na noge? OCUH

Ahmed Mahmud

#1374

2016-01-24 17:59

Imam i ja potrebu da nesto napisem.
Pohadjao sam istu osnovnu skolu kao i Mahir, samo u Tuzli. Cak i znam Mahira iz vidjenja obzirom da je moja sestra bila u njegovom razredu. Zelim da malo bolje objasnim o kakvoj se skoli zapravo radi, odnosno kako je to u ocima bivseg ucenika. Nakon 8 godina provedenih u Medjunarodnoj OS u Tuzli mogao sam reci samo sve najgore.
Prve 2-3 godine nisu bile tako lose barem sto se znanja tice. Medjutim, bilo je dosta problema sto se ponasanja tice. Recimo, bilo je neke djece u nasem razredu (koji generalno nije bio toliko los koliko ostali) koji su imali taj obicaj da vrijedjaju drugu djecu, smatraju ostale manje vrijednim itd.. znali su me nazivati crncem, crncugom, robom, nigerom (!?) Itd.. otac mi dolazi Egipta pa imam nešto tamniji ten nego ostala djeca i to je bio dobar razlog da cujem razne uvrede na svoj racun. Pazite, tada smo imali nekih 8 godina pa vi shvatite koji je to mentalni sklop djeteta od 8 godina da tako vrijedja svog druga iz razreda. Ja nekim uvredama nisam ni znao znacenje (npr niger). Eh razlika izmedju mene i osoba kao sto je Mahir je ta da sam ja na takve stvari odgovarao nasiljem. Tukao sam se skoro svaki dan. Na kraju sam UVIJEK bio ja kriv, a osobe koje su me vrijedjale Nikada! Da li je normalno da se dijete od 7,8,9 godina tuce u skoli svaki dan? Je li moguce da nastavnici nisu bili u stanju da pronadju izvor problema i da ga rijese? Odgovor je da, a imali su oni pametnijeg posla od naseg odgoja.
Vremenom sam naucio da kanalisem bijes; trenirao sam karate i bio jedan od najboljih ucenika, ali situacija u skoli je bila sve gora. Došao je novi direktor, svi bolji nastavnici su otisli, skola je postala magnet za snobovske porodice i njihovu djecu, a problema bilo sve vise. Tamo su bila djeca koja su, izgleda, odgajana tako da misle da su svi ispod njih. Ja, licno, nisam imao previse problema, ali bilo ih je itekako. Od razbijenih glava pojedinih ucenika pa do raznih incidenata. Naravno, opet se SVE zataskalo. U osmom razredu presli smo u novu zgradu gdje je i dan danas skola. Dosli su jos neki nastavnici/profesori vecinom Turci. Jedva sam cekao da prodje ta godina; nisam naucio nista, bilo je svakakvih incidenata, a neki djecaci iz istog razreda u koji je isao i Mahir su dirali moju sestru i ja sam je naravno branio. Na kraju je njihova razrednica (kojoj su jednostavno 3 ucenika bila bitnija od 2) govorila kako ja maltertiram mladje ucenike-3 muskarca koji su dirali moju sestru! Proljece 2011, odnosno moja zadnja 3 mjeseca u toj skoli su izgledali ovako: dane sam provodio u jednoj viska prostoriji u kojoj sam SAM ili ponekad sa nastavnicom vjezbao matematiku. Niko me nije kontrolisao, dolazio sam kada sam htio, a petice su mi vec bile zakljucene. Najbitnije je bilo da ja ostvarim sto bolje rezultate na takmicenjima iz matematike kako bi skola dobila bodove i nastavila da ubjedjuje roditelje kako oni super rade. Samo da napomenem, jos od sestog razreda sam radio privatno sa nastavnicom iz OS Novi Grad tako da ni ti rezultati nisu njihova zasluga. Da ispričam jos jednu scenu koja se desila krajem mog zadnjeg polugodišta: igralo se takmičenje iz fudbala. Mi iz razreda smo bili nezadovoljni odlukom sudije i bilo je nekih sitnih svadjica i tako. Poslije toga, profesor me odvukao u stranu i rekao mi na engleskom sljedece stvari, citiram: budes li mi ista rekao slomit cu ti ruku (!?) . Nisam se prepao nego sam zaprijetio da cu odma zvati roditelje. Trebam li reci da je na ovome ostalo? Malo poslije toga, kod istog profesora, imali smo zadnji cas matematike. I pazite sada ovo! Profesor me prozvao da odgovaram! Pazite, profesor je prozvao učesnika drzavnog takmičenja iz matematike da odgovara jer toboze nije radio nekakav test. Nisam se protivio nego sam izasao pred tablu. Dobio sam zadatak za koji je on mislio da cu ga raditi citav cas i po mogućnosti pogriješiti. Medjutim, iskoristio sam formulu koju sam naucio od nastavnice iz OS Novi Grad i rijesio zadatak za 3 min. Profesor je stajao kao kip punih 5 minuta jer mu nije bilo jasno sta sam uradio. On nikada u životu nije vidio tu formulu. Ispao je budala pred citavim razredom.
Da zaključim, to je skola u kojoj djeca zaista imaju problema. Da li zbog nedostatka pažnje roditelja koji hodaju po poslovnim večerama ili neceg drugog ne znam, ne bavim se ni psihologijom ni sociologijom. Znanje je ocajno, kada sam dosao u gimnaziju nisam znao nijednu formulu iz fizike, nijedan element iz hemije itd..a bio sam takmicar iz matematike i imao sve petice uvijek. Eh sada ono najgore: pedagoski pristup odnosno njegov izostanak kod nastavnika ove skole: dragi ljudi oni su sve zataskavali, skolarina je bila najbitnija i gurao se u zaborav svaki problem! Ti ljudi ne reaguju, maltretiranje moze proc jer ako 3 maltretira jedno njima je gore da izgube 3 školarine nego jednu! Jedina razlika izmedju mene i Mahira je ta da sam ja na one prve uvrede reagovao tucom, a onaj ko nije, taj je samo docekao i sljedece i tako sve gore i gore. Fino i vaspitano dijete kao Mahir se nije moglo nositi sa divljacima. Ljudi, ne smijemo dozvoliti da nam se Mahir ponovi.

Eki

#1375 Re:

2016-01-25 07:36

#1374: Ahmed Mahmud -  

 Ma krivci smo uvijek mi bili, jer sto bi nas neko izazivao.... nece "bezveze"

Niko ne vjeruje da te neko dira bez razloga..