Peticija za spas akumulacije Modrac

Kontaktirajte autora peticije

Ova rasprava je automatski kreirana od peticije Peticija za spas akumulacije Modrac.


Gost

#26

2013-05-24 17:55

nekad je bilo lijepo na jezeru Modrac ,kupati se ,pecati druziti se sa dragim prijateljima, setati a sad je sve unisteno i nadam se da ce bar dio toga se povo vratiti...

Gost

#27

2013-05-25 13:19

pohvale i zahvalnosti pokretacu ove peticije, ali nesmijemo zavrsiti samo na peticiji, nego svim mogusim pravnim sredstvima se boriti da se jednom zauvijek prestane sa zagadjenjem pritoka u jezero, a samim tim i zagadjenjem akumulacijejezera MOdrac

Gost

#28

2013-05-25 14:23

zalosno je to sto se desaje u lukavcu to jest na tuzlanskom kantonu. necistoca svako korito rjeke je preplavljeno plasticnim flasama kesama i materialima koi ostaju desetljecima .zalosno je sto smo mi takvi sto necuvamo i stitimo okolis na nisam u bosni ali svaki put kada posjetim bosnu to jest ocstinu lukavac ogorcen sam prizotom koi vidim dodzem na odmor a ustvaro zaprepastim se onim sto vidim zalosno vjeruj te da jeste
Soda Voda

#29 Dobar tekst

2013-05-25 14:35


Gost

#30

2013-05-25 15:47

Nekad su to jezero nazvali BOSANSKO MORE, a sada bi mu najbolje odgovarao naziv BOSANSKA SRAMOTA.

Gost

#31

2013-05-25 18:43

Spasiti jos stose moze spasiti....

Gost

#32

2013-05-26 04:47

Bravo gospodjo Amira.Od mene max.podrska i uvijek mozes na mene racunati.
Sta li rade ili sta cekaju vijecnici u OV Lukavac,Tuzla i Zivinice.Imaju li oni kakvih inicijativa a mozda su vec se i oglasavali.
Lijep poz.

Gost

#33

2013-05-26 06:19

Zaista bi trebalo uciniti nesto i zastititi to podrucje jer je nekad bilo turisticka atrakcija a sad je ruglo. Puno para je propalo. Stranci su uvijek voljeli Tuzlu zbog otvorenosti i duha i svi kompleksi koji zjape prazni bili bi ljeti puni sa svih strana posjetilaca kao nekad i Tuzla i sva okolna mjesta bi imali koristi novcane ovako - steta u svakom pogledu. Pa neka je u pitanju i rivalstvo medju opstinama - opet sve cami na nuli. Uzas. Jad i bijeda. Ima li iko pametan da preduzme nesto. I sto se tice tog aspekta a pogotovu vode za pice - o tome je suvisno raspravljati. Daju se pare na projekte koji su klimavi - kao nadvoznjak na Pingi - tako banalna stvar osudjena na propast - a tamo gdje treba i gdje moze - nista. To je malo vise uvrnuto i naopako zar ne. Pozdrav:-)

Gost

#34

2013-05-26 10:11

samo naprijed i je da bude neke fajde od ovoga,konačno!!!

Gost

#35

2013-05-26 17:49

Lijepo je vidjeti da je peticiju ,nakon nekoliko dana, podržalo preko 650 građana.
Mi ćemo se potruditi da uz našu volju iskoristimo vasu podršku i da probamo napokon zaustaviti zagađenje jezera od strane rudnika.
HVALA SVIMA!!!
Tim Centra za ekologiju i energiju

Gost

#36

2013-05-26 19:17

OMNE VIVUM EX VIVO

Gost

#37

2013-05-26 21:18

Aktivnosti ove vrste je trebalo davno poduzeti, ali se iskreno nadam da nikad nije kasno i da će se u konačnici postići cilj-čisto jezero puno zdrave i nekontaminirane ribe.
Sve najbolje od srca Vam želim sa iskrenim željama da uspijete u svojim pozitivnim i humanim namjerama.

Gost

#38

2013-05-27 06:50

Čovek se oseti izuzetno tužno kada pogleda ove snimke i istovremeno nemoćno pred saznanjem da je ovakvih primera isuviše na ovim nesrećnim prostorima. Nesrećnim iz razloga što država nije dovoljno sposobna, jaka i voljna da ovakva pitanja rešava zakonski, što je privatni sektor neosetljiv na neophodnost odgovornog ponašanja prema okolini, a civilni sektor još uvek na stubu srama usled pogrešne percepcije njegove uloge i značaja za društvo u celini. Jedina uteha jesu ljudi, okupljeni upravo u takvom civilnom sektoru, koji nesebično pokušavaju da promene stvari. Njima svaka hvala i poštovanje! Nadam se da će to biti i dovoljno za spas svih nas.

Gost

#39

2013-05-27 08:58

za bozic sam bio kod prijatelja u naselju visca.to sto sam vidio ne znam kako bih nazvao "ugljena rijeka" a ne neki vodotok.uzas!!!

Gost

#40

2013-05-27 11:10

dobro da je pokrenuta ova peticija jer jezero modrac je najljepse mjesto u bosni i hercegovini koje pruza mnogo toga a malo se daje pažnje.Zbog nesavjesti prvo nas građana pa privatnih firmi doveli smo ovo jezero do same propasti zato je dobro sto ste pokrenuli ovu peticiju.Ja sam strastveni ribolovac i svaki vikend sam na tom jezeru i volio bih da se sredi da bude sto ljepse i sto cisce

Gost

#41

2013-05-29 15:59

Jezero Modrac je rijetko lijepo i veloiko akumulaciono jezero koje je veoma znacajno za cjeli region. Niko, pa ni rudnik Bnaovici nema pravo unistavati ga i zagadjivati godinama . To mora prestati a jezero se mora dovesti u stanje koje ce obezbjediti nesmetano koristenje vode iz akumulacije bez straha od opasnih zagadjenja , te zivot riba i biljnih vrsta .

Gost

#42

2013-05-29 19:31

red je bio da se neko sjeti da u blizini tuzle imamo preljepi biser.

Gost

#43 #26

2013-05-29 20:49

Ova peticija je prvi korak i zaslužuje svaku pohvalu i nadam se da će uroditi plodom.
Modračko jezero sa nalazi na teritoriji tri općine i moglo bi se urediti da bude pravi rekreacioni centar sa uređenim biciklističkim stazama, stazama za trčanje, šetnju, sportskim poligonima i još mnogo čime. Sada je ono samo taložište za otpadne vode iz pomenutih rudnika, koji vjerujem da u prodajnoj cijeni uglja naplaćuju i određeni postotak za prečišćavanje vode sa separacije, za rekultivaciju zemljišta, ali naravno od toga ne možemo ništa primijetiti samo pustinje poslije iskopa uglja i jezero koje od ušća Spreče sve više liči na džunglu koja ga plako ali sigurno guta. Postavio bih i pitanje: Šta je sa novcem koji ubire vodoprivredno preduzeće "Spreča" od prodaje vode velikim industrijski postrojenjima u Lukavcu i Tuzli? Od formiranja ove vještačke akumulacije pa do danas nismo primijetili da je u mjesne zajednice koje gravitiraju ovoj akumulaciji išta urađeno, a poslijeratna izgradnja je dovela do toga da su pojedinci zagradili i priobalni pojas tako da na mjestima gdje smo se kupali kao djeca danas ne možemo ni prošetati. Da li bi i za to trebao netko odgovarati?
clickme

#44 ccc

2013-05-30 07:07

pa što je još gore, ova ista voda završava u našim česmama.... ovdje je kriminal za zatvora i doživotne robije

Gost

#45

2013-05-30 07:26

Ja mislim da ima novca da se riješi i ovaj problem.

Gost

#46

2013-05-30 12:54

Nevjerovatno, ovakvo nešto da se desi za par godina..

Gost

#47

2013-05-31 23:30

Kapital je važniji od života!
Nadam se da će odgovorni za uništavanje jezera Modrac, Spreče i ostalih vodnih resursa doći do zaključka da to nije tačno.Životi i zdravlje ljudi a pogotovu djece, nema cijene. Na žalost o tome razmišljamo kad je već kasno.Voda je vir života, zato jo zaštitimo dok nije prekasno.
(nadam se da će odgovornin pomisliti i na svoju djecu)

Gost

#48

2013-06-03 13:17

Drago nam je da postoje ljudi koji brinu o jezeru

Gost

#49

2013-06-03 16:41

Najbogatije zemlje ce biti one ,koje budu imale svoju vodu. ne dozvolimo da nam unistavaju i na ovakav nacin buducnost.

Gost

#50

2013-06-04 20:25

Pokušajte organizirati vadjenje mulja sa dna jezera. Razlog je slijedeći.To je čista ugljena prašina i dobar energent. Može se koristiti za sagorjevanja.
Mislim da sam to negdje gledao ili čuo da postoji ta mogućnost.

Srdačno ,
Ljubomir Samardžija