Za Mostar bez fašizma

Kontaktirajte autora peticije

Ova rasprava je automatski kreirana od peticije Za Mostar bez fašizma.

brato

#26

2013-10-26 18:57

ja mislim da jedete govna

Gost

#27

2013-10-26 21:17

Za jedinstveni i nepodjeljivi MOSTAR
Hajra
Gost

#28

2013-10-27 10:00

Odlicna inicijativa! Znam da necemo nista postici ali eto neka se vidi koliko nas je protiv sadasnjih naziva mostarskih ulica

Nevena

#29 Peticija: Za Mostar bez fašizma

2013-10-27 10:18

Koliko god bih voljela vidjeti neku promjenu u vezi ovog pitanja, mislim da se peticijom neće ništa promijeniti. Opet, smatram je bitnim detaljem u dugotrajnoj borbi. Ne smijemo misliti da će stvari riješiti preko noći, jednim potezom. Ovo je borba koja će trajati godinama, ali će biti još teža ako se ušutimo i pustimo da rade po volji ....
Gost

#30

2013-10-27 13:39

Mostar bez FASISTA ali i bez KOMUNISTA. To je DIVNO rjesenje i bezbolno.Al ne lezi vraze :-)

 


Gost

#31

2013-10-27 14:18

SMRT FASIZMU SLOBODA NARODU !!!!!
Hrvat

#32 Idiotizam

2013-10-27 20:49

Koji ste vi idioti. Kardinal Stepinac zaslužuje da se njegovo idem stavi u svakom gradu bivše tvorevine jugoslavije

Gost

#33

2013-10-28 10:58

nadam se da ce se ovoj peticiji pridruziti svi gradjani da bi konacno mogli da zaustavimo ovo sivilo iznad grada

Gost

#34

2013-10-28 12:46

smrt fašizmu...

Ovaj post je uklonio njegov autor (Show details)

2013-10-28 12:47


netko iz mase

#36 Kardinala Stepinca?

2013-10-28 13:22

Kad organizatori peticije smisleno odgovore zasto u nepodobna imena ulica ubrajaju i Kardinala Stepinca, rado cu dati svoj potpis. Zasto??

Gost

#37

2013-10-28 13:46

Fašisti sikter sa Balkana

Gost

#38

2013-10-28 15:55

Smrt fasizm,,,sloboda napacenom narodu !!!!
Irena Pagon

#39

2013-10-28 17:17

Pametno je promjeniti imena onih ulica, koji se nazivaju po kontraverznim ljudima i nazvati jih po poznatim mostarcima, kojim se svi ponosnite ili po predjelima, brdima, planinama,itd. oko Mostara .....samo ne po ljudima, koji su bilo kako nanjeli bol i mržnju bilokome između vas muslimana ili hrvata. Time če biti vuk sit i koza cjela. Sigurna sam, da če takva imena uz pametan dialog prihvatiti i suprotna strana. To bi mogao biti prvi korak do smirjenja za 21. vjek potpuno neprihvatljive nacionalne mržnje koja postoji u vašem gradu.

Gost

#40 Re: Kardinala Stepinca?

2013-10-28 17:24

#36: netko iz mase - Kardinala Stepinca?

Alojzije Stepinac (8. maj 1898. Krašić - 10. februar 1960 Krašić) je bio zagrebački nadbiskup i kardinal. Tokom Drugog svjetskog rata je podržao fašistički režim NDH. Jugoslovenske vlasti su ga 1946. godine osudile za saradnju sa ustašama, nakon čega je proveo ostatak života u kućnom pritvoru i u zatvoru.

Zagrebački nadbiskup Alojzije Stepinac je od prvih dana zdušno blagoslovio stvaranje "katoličke države", kako je on često nazivao NDH. 12. aprila 1941. godine sastaje se sa generalom Slavkom Kvaternikom, po proglašenju NDH. Prvi put se sastao sa Antom Pavelićem odmah po njegovom povratku 16. aprila 1941, četiri dana nakon proglašenja NDH, i izrazio punu podršku ustaškom režimu.

Zagrebački nadbiskup dr Alojzije Stepinac je na Uskrs 1941. godine ponovo objavio formiranje NDH i tom prilikom je u ime Vatikana blagoslovio ustaškog poglavnika Antu Pavelića. Tada je, između ostalog, rekao: „Dok Vas mi srdačno pozdravljamo kao glavu NDH, mi molimo Boga Zvijezda da da svoj nebeski blagoslov Vama, vođi našeg naroda“. Već 28. aprila 1941. godine Stepinac je napisao "pastoralno pismo" u kome je pozvao svoje sveštenstvo da podržava i brani novu katoličku državu Hrvatsku.  „Časovi su ovo, u kojima ne govori više jezik, nego krv svojom tajanstvenom povezanošću sa zemljom u kojoj smo ugledali svjetlo božje i s narodom iz kojega smo nikli. Je li potrebno isticati da je i u našim grudima življe zakucalo srce? [...] I tko nam može zamjeriti, ako i mi kao duhovni pastiri dajemo svoj prinos narodnom veselju i zanosu, kad se puni dubokog ganuća i tople zahvalnosti obraćamo Božjem Veličanstvu? [...] Govoreći vam dakle kao predstavnik Crkve i pastir duša molim vas i pozivam, da svim silama nastojite i radite oko toga, da naša Hrvatska bude Božja zemlja [...] Odazovite se stoga spremno ovom mom pozivu na uzvišeni rad oko čuvanja i uznapređenja NDH.

Pokrštavanje trećine pravoslavaca dolazi kasnije.

netko iz mase

#41 Re: Re: Kardinala Stepinca?

2013-10-28 19:07

#40: - Re: Kardinala Stepinca?

Prekrasno, navodi se tekst s srbijanske wikipedije.

Zanimljivo na http://hr.wikipedia.org/wiki/Bla%C5%BEeni_Alojzije_Stepinac, stoje citirane izjave Stepinca, za razliku od srbijanske kojoj ocigledno nedostaju izvori za tvrdnje istaknute u tekstu.

Na primjer : Ови протести су према документима били под притиском Ватикана који је 1943. већ претпостављао исход рата, тј. пораз сила осовине. Из Ватикана се преко Степинца гурала идеја да се у Хрватској касније смени усташка власт и доведе на власт Мачеков ХСС, и да тако Хрватска (као наводно антифашистичка земља) задржи границе НДХ.

IZVOR?


Gost

#42

2013-10-28 20:04

Fashisti u nasim drzavama su bili najduze na vlasti od kad je svijeta, vrijeme je da odu

Gost

#43 Re: Re: Re: Kardinala Stepinca?

2013-10-28 20:21

#41: netko iz mase - Re: Re: Kardinala Stepinca?

greška, potraži malo bolje.

Nije u pitanju sr wikipedia, ali nije ni proustaška hr wikipedija.


Gost

#44 Re: Re: Re: Kardinala Stepinca?

2013-10-28 20:23

#41: netko iz mase - Re: Re: Kardinala Stepinca?

Stepinac je, uz saglasnost i pod nadzorom opata Josipa Ramira Markonea, papskog legata u NDH, sazvao novu Biskupsku konferenciju u Zagrebu od 17. do 20. novembra 1941. koja je bila posvećena prelazima grčko-istočnjaka u katoličku vjeru. Stepinac je u tim pokrštavanjima navodno vidio "spasavanje Srba, Jevreja i Roma od ustaškog noža."

Alojzije Stepinac u pismu papi Piju XII od 18. maja 1943. godine navodi da je u NDH pokršteno oko 250.000 pravoslavnih Srba. Pokrštavanje je vršeno nasilno, jer mnogi Srbi nisu imali izbora, mogli su ili da budu pokršteni ili da budu ubijeni. Dosta ih je, čak, pobijeno i poslije pokrštavanja.

Viktor

#45 Re: Re: Re: Re: Kardinala Stepinca?

2013-10-28 22:51

#44: - Re: Re: Re: Kardinala Stepinca?

Zašto nitko, tko piše o blaženom kardinalu Alojziju Stepincu, ne zna malo više o samoj povijesti toga hrabrog čovjeka, a niti o teologiji? Jeste li vi pričitali i jednu njegovu propovijed? Znadete li za knjigu "Stepinac i židovi"? Ne radi se o pokrštavanju Srba, nego o prelasku na katoličanstvo. Zašto niti jedan Židov u Hrvatskoj ne prosvjeduje protiv slavljenja i pošotvanja blaženoga kardinala Stepinca? Termin je posve netočan. Naime, svaki pravoslavac kada biva kršten on je kršten za vijeke vjekova. Krštenje se ne ponavlja. Pravoslavac tada prima krst (križ), a prelaskom na katolicizam one se ne poništava niti ponavlja. Prelazak je mogao biti u dva oblika: na rimokatolicizam i grkokatolicizam. Žalosno je što je do toga došlo, no kardinal je svojim postupcima uspio spasiti mnogima živote. Još je više žalosno što u tome nekada nije suspio. Molim vas, pročitajte baerm ovo skraćeno: http://www.tinolovka-news.com/vijesti-hrvatska/18712-alojzije-stepinac-neunistivi-kardinal-nije-kleknuo-ni-pred-pavelicem-ni-pred-titom

Svako vam dobro!


Gost

#46

2013-10-29 00:16

ZA JEDINSTVENI I NEDJELJIVI, ANTIFASISTICKI I GRADJANSKI MOSTAR !!!

MOSTOVI SU ODUVIJEK SPAJALI A NE RAZDVAJALI SVJETOVE I LJUDE !!!
Profa

#47

2013-10-29 01:04

"Sloboda mišljenja", tako slatko i opojno zvuči, ali vjerujem da i ta sloboda kao i svaka druga ima svoje granice, a to su :
a) da je mišljenje kompetetno
b) da je dobronamjerno, sve mimo toga je vrijeđanje slobode drugih.
Stavljati u istu ravan fašiste i borce protiv fašizma, bilo kako, ili "hajmo ih sve odreda slaviti" ili "hajmo ih sve brisati",pa ćemo ulicu nazvati po cvijeću i sl. je najblaže rečeno, pogrešno.
Ja mogu osjećati šta hoću, jer mi dedo bio ustaša, partizan ili četnik, ali civilizacijski i istorijski kompas, nas navodi samo na jedan zaključak, a to je ANTIFAŠISTI SU BILI RODOLJUBI I HEROJI i zaslužuju da ih se pamti kao takve, bilo kroz spomenike ili imena ulica i sl. Za fašiste vrijedi sve obrnuto.


Gost

#48

2013-10-29 04:24

Moji roditelji se nigdje nisu pomjerili posljednjih 35 godina ,nazalost prije su zivjeli u Omladinskoj ulici,a danas u ulici Hrvatske mladezi..koji primitivizam..za mene ce uvijek biti Omladinska i sa zadovoljstvom sam potpisala ovu peticiju jer ce to uraditi svako ko je i ko se osjeca pravim Mostarcem/kom!

Gost

#49 Re: Idiotizam

2013-10-29 08:16

#32: Hrvat - Idiotizam

ma ti si ustaša, šta ti znaš ko je bio stepinac, biće da si se informira na hr wikipediji koju uređuje ustaškinja maga


Gost

#50

2013-10-29 14:19

U ime slobodnog i ponosnog Mostara,samo naprijed! pozdrav,Ljubić