Pravo na hidžab: Borimo se za svoje pravo


Gost

/ #37

2016-01-26 13:27

Ja sam gradjanka Republike Bosne i Hercegovine i kao osoba sa osnovnim pravima za zivot zelim da se svim mojim sestrama u vjeri prizna njihovo pravo na odluku za pokrivanjem, kao sto se one osobe koje nisu pokrivene odluce da prate trendove otkrivenih i mode koja slijedi, ako one modu mijenjaju pa nisu konstantno u istim uniformama, vec onima koje im namecu svijetski trendovi, a one te iste poslusno prate, zelim da i nama bude nase pravo priznato da mi to ne zelimo, da ne zelimo biti one koje ce ljudi gledati sa pozudom, jer mi ne volimo da nas muskarci gledaju sa strascu i ne zelimo da budemo napastvovane ni u kom segmentu. S toga mi imamo pravo da se od toga zastitimo kada izlazimo iz svojih kuca, ako ne zelim da nosim usku garederobu i zelim svoje ukrase na tijelu da sakrijem, to nema pravo niko da mi zabrani, kao sto nema pravo da mi naredi da hodam gola u javnosti. Ako se plase necega, onda neka u javnim ustanovama zaposle zene koje bi eventualno mogle da provjere da li se npr ispod nikaba nalazi stvarno zena i da li je zensko, pa neka to ucine, ali nam ne mogu narediti da se skinemo ako to ne zelimo. Otkrivene biraju da se modiraju, a mi da se zastitimo od toga, ni jedno ni drugo ne treba da predstavlja problem, jer je licni odabir za zivot. Ovo nije diktatura, ako se brani hidzab/nikab onda se moze jos mnogo toga da zabrani, znaci mi cinimo i tekako populaciju u svojoj drzavi i ima nas mnogo, mi smo dio drzave i cinimo njeno drustvo, znaci trebamo se i mi pitati o njegovom uredjenju, a ne par osoba da sebi da za pravo da odluci o nama i nasem zivotu kako da ga zivimo.