Pravo na hidžab: Borimo se za svoje pravo

Kontaktirajte autora peticije

Ova rasprava je automatski kreirana od peticije Pravo na hidžab: Borimo se za svoje pravo.


Gost

#26

2016-01-26 12:51

Sramota! Umjesto da se bore za demokratiju oni je ukidaju i diktiraju kako će se ko oblačiti. Otkuda im pravo? Treba im to pravo oduzeti. Svima otkaz. U moje ime neće odlučivati, sigurno.


Gost

#27

2016-01-26 12:56

Eto da vidimo kako cete zabraniti ono jedino lijepo sto po bosni hodi..

Gost

#28

2016-01-26 12:57

Mislim da nam oduzimaju pravo na slobodu izbora, hidzab je nosnja muslimanki ,znaci ako si muslimanka nemozes raditi u sudu ili se nosi po nekim standardima koja ti namece drustvo.


Gost

#29

2016-01-26 13:04

Ako zivimo u demokratiji i postujemo njena pravila onda moze i jedna muslimanka da ima pravo na svoj hidzab. Ovo sto radite je cista provokacija i uopste se ne slaze sa demokratskim pravima. Sramota!!

Gost

#30

2016-01-26 13:06

Hidzab je dio vjere bez kojeg muslimanka gubi slobodu
Ilmaa

#31

2016-01-26 13:12

Ovo je SRAMOTA! 

Ne nosim hidżab, ali smatram da je ovako krše ljudska prava. Drage žene, ne odustaje, borite se za svoja prava. Niko vas ne może natjerati da se odreknete hidžaba. Uz vas sam, imate moju punu podršku.

Voli svoje, poštuj tuđe.


Gost

#32

2016-01-26 13:14

To je jedna ogromna sramota kako za Bosnu tako za dijasporu. Pa nije ni cudno da u drugim zemljama ne mozemo sa hidzabom naci posao ako se ovakve stvari desavaju u nasoj Bosni. Selam za sve pokrivene muslimanke i neka naprijed svoj hidzab nose sa ponosom.
podrska-

#33 Re:

2016-01-26 13:15

#12: -  

 Ja nisam pokrivena, ali moj potpis podrške naravno imate! Zar nije dosta sto našu vjeru stalno prljaju i povezuju sa terorizmom. Neka puste narod da živi onako kako želi, svako ima pravo na to ... Pa u Austriji pokrivene zene rade sa hidzabom osim u nekoliko ustanova iz nepoznatih ( meni ) razloga. 


Gost

#34

2016-01-26 13:16

Ja sam u Tuzli dobila naziv " Zamotuljak"! Elhamdulillah ja sam sad Zamotuljak ponosni , a svi cete biti zamotuljci na tabutu! Allah Ekber

Gost

#35

2016-01-26 13:18

Protiv Burki jesam , dakle kad je kompletno lice zatvoteno , al nase prelijepe zene , djevojke koje nose hidzab treba da imaju pravo na to , i treba da su ravnopravne i niko im to ne smije zabraniti. Zasto ne zabranite kratke suknjice i gole stomakove ???? Jel to prikladno

Gost

#36

2016-01-26 13:22

Ako je vrijeđanje Poslanika a.s od strane Charlie Ebdo sloboda govora,zašto ja ne mogu imati slobodu odivjevanja. Pitanje vjerskih sloboda u BiH je veoma osjetljivo, kojim se naši političari služe kao džokerom svaki put kada trebaju skrenuti pažnju sa svog nerada.i kriminala.

Gost

#37

2016-01-26 13:27

Ja sam gradjanka Republike Bosne i Hercegovine i kao osoba sa osnovnim pravima za zivot zelim da se svim mojim sestrama u vjeri prizna njihovo pravo na odluku za pokrivanjem, kao sto se one osobe koje nisu pokrivene odluce da prate trendove otkrivenih i mode koja slijedi, ako one modu mijenjaju pa nisu konstantno u istim uniformama, vec onima koje im namecu svijetski trendovi, a one te iste poslusno prate, zelim da i nama bude nase pravo priznato da mi to ne zelimo, da ne zelimo biti one koje ce ljudi gledati sa pozudom, jer mi ne volimo da nas muskarci gledaju sa strascu i ne zelimo da budemo napastvovane ni u kom segmentu. S toga mi imamo pravo da se od toga zastitimo kada izlazimo iz svojih kuca, ako ne zelim da nosim usku garederobu i zelim svoje ukrase na tijelu da sakrijem, to nema pravo niko da mi zabrani, kao sto nema pravo da mi naredi da hodam gola u javnosti. Ako se plase necega, onda neka u javnim ustanovama zaposle zene koje bi eventualno mogle da provjere da li se npr ispod nikaba nalazi stvarno zena i da li je zensko, pa neka to ucine, ali nam ne mogu narediti da se skinemo ako to ne zelimo. Otkrivene biraju da se modiraju, a mi da se zastitimo od toga, ni jedno ni drugo ne treba da predstavlja problem, jer je licni odabir za zivot. Ovo nije diktatura, ako se brani hidzab/nikab onda se moze jos mnogo toga da zabrani, znaci mi cinimo i tekako populaciju u svojoj drzavi i ima nas mnogo, mi smo dio drzave i cinimo njeno drustvo, znaci trebamo se i mi pitati o njegovom uredjenju, a ne par osoba da sebi da za pravo da odluci o nama i nasem zivotu kako da ga zivimo.


Gost

#38

2016-01-26 13:30

Peticiju sam potpisala zato sto: danas svako ima svoja prava, pravo na slobodu govora, i sl. Pa je isto tako ovo moje pravo , da nosim sta zelim. Nikako ne mogu shvatiti kako da par malih glavica mogu donijeti tako NEMORALNU ODLUKU. Kako bi njima bilo, da se njima naredi nosenje hidzaba i siroke odjece? Uglavnom, za tako skolovane osobe, to je jako nisko.
Erna
Gost

#39

2016-01-26 13:34

Potpisala sam jer nosim hidzab. Potpisala sam jer su mi citav zivot pricali o demokratiji, slobodi, ljudskom pravu, a sa hidzabom sam naisla na 100 i 1 prepreku i to u ime zakona. Ako je necije pravo biti istetoviran, i to neko smatra umjetnoscu neka moje pravo bude hidzab i nek se to smatra cascu!

 

doduse ima i krivice pokrivenih sestara koje se ne trude da namjeste posao nekoj sestri iz svojih licnih razloga..


Gost

#40

2016-01-26 13:38

Žalosno je da smo u poziciji da potpisujemo peticiju za ostvarenje prava na vlastiti izbor, nošenja hidžaba, ali ako se ne pokrenemo onda im dajemo pravo da umjesto nas odlučuju o našim pravima. Samo me, baš, zanima čiji li su poeni za donošenje  ovakvog zakona? Ukidanje sloboda povlači za sobom neposluh.


Gost

#41

2016-01-26 13:41

marama,tj hidjab nije vjersko obiljezje,vec nareba Allaha dž.š. kojoj sam se ja dobrovoljno odazvala i ne zelim da mi u ovoj nasoj"demokratskoj"drzavi,ili bilo gdje u svijetuneko odredjuje kako cu se ja oblaciti!Ako svi imaju pravo da se oblace kako hoce,to pravo zelim i JA,i zelim da mi neko objasni zbog dega svi,popovi,casne sestre,zidovi,budisti itd imaju to pravo,a ja i meni slicni nemamo?

Gost

#42

2016-01-26 13:41

To je moje pravo...
Pravo na vjeru
Pravo na zivot
Pravo na slobodu...
I ne dozvoljavam da mi bilo ko to pravo uskrati...

Gost

#43

2016-01-26 13:47

Smatram da zabrana onsenja hidzaba u sudskim institucijama moze povuci sa sobom zabranu hidzaba i u drzavnim institucijama i na svim ostalim poljim, Francuska je dovljna kao primjer. Zato podrzavam ovu peticiju i smatram da se ovaj problem u samom pocetku mora rijesit, dok nam poslije nebude bilo kasno.Jer zabrana hidzaba se nece zaustaviti na sudske institucije.Budimo uvjereni!

Ovaj post je uklonjen od strane autora ove peticije (Show details)

2016-01-26 13:48



Gost

#45

2016-01-26 13:48

Jer je nekogicno da takvo nesto zabrane.

Gost

#46

2016-01-26 13:52

Zato sto znam da je Allah dz.s naredio hidzab, i snosit cu dio odgovornosti na Sudnjem danu ako ne uradim nista povodom toga, bar ovo mogu uraditi :)

Gost

#47

2016-01-26 13:54

Svako ima pravo da se na radnom mjestu oblaci kako želi sve dok je to u skladu sa bontonom. Hidzab se ne kosi ni s jednim moralnim kodeksom i zbog toga ne vidim razlog da se zabranjuje njegovo nošenje.

Gost

#48

2016-01-26 13:54

Marama nije vjersko obiljezje.
Marama je farz (obaveza) svake muslimanke.
Nadam se da nasi ugledni politicari nece ostatiti ravnodusni i da ce imati sluha za ovu odluku.

Gost

#49

2016-01-26 13:56

Eh zato sto hiqab ne smije bit ukinut.. hiqab nije modni dodatak nego je hiqab nas ukras nase dostojanstvo.. Te meni niko nece zabranit da ga skinem jer samo se bojim dragog Allaha !!!! :)

Gost

#50

2016-01-26 13:58

zena ne nosi maramu sto mora nego sto hoce ,