Pravo na hidžab: Borimo se za svoje pravo

Kontaktirajte autora peticije

Ova rasprava je automatski kreirana od peticije Pravo na hidžab: Borimo se za svoje pravo.

Ismet

#126

2016-01-26 17:10

Nisam pristalica da pokrivena muslimanka bude u bosanskoj vojsci jer mislim da njoj jednostavno nije mjesto medu onolikim muskarcina ali nismo smjeli prihvatiti nikako zabranu nosenja hiddzaba zenama koje to zele i u vosjci BiH. Kada su zabranili onoj sestri nosenje hidzaba u vosci BiH mi smo to pasivno posmatrali jer ko biva ne tice se to mene, ali kada zabrane krenu onda se ne zaustavljaju na tome jer neprijatelji Islama se nikada ne zaustavljeju,  pogotovo kada nikakvog otpora nema. Interesuje me ko je od Bosnjaka bio saglasan za taj zakon pa da ih stavimo na stub srama neka svi vide izdajice interesa muslimana da trazimo njihovu ostavku jer te prodane duse ce nam jos gore  stvari u buducnosti raditi.


Gost

#127

2016-01-26 17:14

Zbog toga sto ne zelim da se ukine pravo na hidjab muslimankama Bosne.

Gost

#128

2016-01-26 17:15

Toliko ne sredzenih situacija,neka se bave problemom,školstva,zdravstva,nezaposlenosti,i mnogo,mnogo,još,toga,a hidzab ostavite,kao lični izbor,i slobodu oblačenja,po ličnom odabiru....

Gost

#129

2016-01-26 17:18

Svaka cast, samo naprijed

Gost

#130

2016-01-26 17:21

Zamislite da donesu zakon da sve zene moraju imati istu boju kose da moraju imati istu frizuru(naravno one koje rade u vstv), ili ne daj Boze da im produze duljinu suknje pa hajde da vidite onda reakcije! Ne mogu da vjerujem pored tako ozbiljnih problema u našoj zemlji, gdje ljudi zive na ivici siromastva, gdje susjedni entitet nazvan po jednoj etnickoj grupi naroda BiH svakodnevno krsi ljudska prava, ne priznaje ni sud ni jezik drzave u kojoj zivi, i da ne nabrajam vise, uvijek se zapne za dzamije, muslimane, i sad za mahramu, cednost i moral muslimanke!

Gost

#131

2016-01-26 17:25

Sad nek prodje ovdje, sutra ce proci negdje drugo, prekosutra svuda


Gost

#132

2016-01-26 17:30

zbog sloboda

Gost

#133

2016-01-26 17:35

Jer je moj hidzab, moje ljudsko pravo a Bosna i Hercegovina je zasnovana na demokratskim principima.

Gost

#134

2016-01-26 17:43

Hidzab ne smatram samo kao vjersko obiljezje, vec kao duznost Muslimanke koja ima pravo na istinu jer Islam je najveca istina. Elhamdulillah.

Gost

#135

2016-01-26 17:47

Hidzab nije vjerski simbol niti sredstvo provokacije drugog i drugacijeg. Hidzab je moje pravo da se zastitim i obucem ono što zelim i u cemu se osjecam dobro.

Gost

#136

2016-01-26 17:53

Svaki čovjek ima pravo izbora.

Gost

#137

2016-01-26 17:55

Na pola drzave BiH Bosnjaci nemaju pravo na Bosanski jezik a sad na cijeloj BiH nemaju pravo radit pokrivene Bosnjakinje....????aferim za balije koje su dosle poslije smrti Alije.

Gost

#138

2016-01-26 17:57

Zašto ne bismo dozvolili da drugi zive svoj zivotni san, kad oni imaju zelju za tim sanom ;)

Gost

#139

2016-01-26 17:58

Pokrila sam se sa svojih 14 godina. Moja odluka. Niko me natjerao nije, a svi su patili i bilo im krivo. Niko me ni otkriti neće, niti me može natjerati, pa nek pati i želi koliko hoće i nek mu bude koliko hoće krivo.

Hoćeš li to, Bosno moja, čije sam državljanstvo tek dobila, da zažalim što sam odlučila živjeti u tebi? U Srbiji imadoh pravo pod hidžabom i da radim, i da studiram, i da se iz dokumenata ponosno osmjehnem svakom ko ih otvori, i da sa TV ekrana poželim dobro veče i esselamu alejkum gledaocima Dnevnika, i niko mi ne reče - kako ćeš?! I tužila sam, i sudilo mi se, i svjedočila sam Bogami - sve pod hidžabom. I studirala, i na seminare išla i pola svijeta svojom pokrivenom nogom pregazila - i skoro da me niko napoprijeko ne pogleda, niti išta dobaci, a ti, odnedavno zemljo moja, za koju misljah da ću se tek u tebi osjećati kao svoj na svome, hoćeš da se boriš protiv diskriminacije preko mojih leđa, pa baš od mene pošla diskriminišući mene! Imade li, zemljo moja ikakvu drugu diskriminaciju da liječiš ili društvo najviše boli ova moja, najviše mu je zla od mog hidžaba?

U Srbiji nam Amina "skroji" hidžab i prokrči put, kroz prosvjetu ga ugura u sve institucije, gledaj hrabrosti! A u Bosni bi Ruža da nam skida skrojeno i kroji po svom ćejfu, gledaj žalosti, gledaj paradoksa!

Tačno mi dođe da sjednem, pa da se zapitam: Bože dragi, reci mi jesam li pošla ili sam došla, i ako sam već pošla, objasni mi gdje sam ovo došla? Ja još ne mogu da se "opasuljim" i rashavizam...

Ali i ovako zbunjena, ma i u snu da sam, ma i pod narkozom da sam, ma i pri sebi da sam ko što sam, zemljo moja, i Ružo njena, besu vam dajem onu željeznu, sandžačku - možete mi skinuti hidžab, al' zajedno s glavom! A i to samo ako vam JA dozvolim! Ali se, Ružo moja, nećemo bosti, čeputati i lomiti grane jedna drugoj. Tebi to možda može podoći, ali meni, mojoj vjeri, kulturi i mom hidžabu ne može. Mi za divljaštvo ne znamo. Ni za diskriminaciju drugoga, ni za omalovažavanje i diskreditovanje. Mi znamo samo za civilizaciju i poštovanje, bilo da si ritava, nagizdana, gola ili obučena.

I pošto si Ruža da ti ruža kaže: hidžab je moj svijet, a ja njegov trn.
Darne li mi ko u latice, bost ću kol'ko mogu i ne mogu! Ali će, cvijeta mi, biti po mom, a ne po Ružinom!

Sara Sabri

Gost

#140

2016-01-26 18:03

Zato sto smatram da niko ne smije vrsiti diskriminaciju nad muslimankama koje zasluzuju pocasno mjesto u drustvu.

Gost

#141

2016-01-26 18:03

Peticiju potpisujem iz razloga sto mi ne mogu niti zelim niti dozvoljavam da mi uzmu moje pravo na zivot i na slobodu. Ja moj hidzab ne nosim kao neko obiljezje, nego kao svoj identitet. Ako zele da mi oduzmu hidzab neka mi oduzmu zivot, ako mogu i ako Svevisnji dozvoli. Ja hidzab ne nosim da bi zivjela, nego zivim da bi hidzab nosila. To sam ja i to je moje pravo koje mi nije dato ni drzavom ni bilo kojom drugom institucijom, nego Allahom i Njegovom odredbom.
Da Allah nagradi one koji su ovu peticiju pokrenuli i koji se bore protiv zla i nepravde.

Gost

#142

2016-01-26 18:04

Mahrama je moj izbor i nikoga ne ugrozava , kome smeta taj ima problem sa svojom pameti ! Ne kaze se dzaba baška znanje , baška pamet !!!

Gost

#143

2016-01-26 18:04

Hidzab je svetinja u to se nedira neznam samo zasto nekom smeta marama a nesmeta mu neka gospodja onako isfenirana, isto tako i marama je lijepa.Pustite neka zene koje zele maramu neka je nose gdje hoce nema tu ovdje se smije a ovdje nesmije a one koje ne zele nemoraju, postujte jedni druge i bice lakse i bolje!

Gost

#144

2016-01-26 18:06

Svako ima pravo na svoj izbor i svako nosi i praktikuje dio svoje vjere ,,,

Gost

#145

2016-01-26 18:06

To je oduzimanje indentiteta srstrama

Gost

#146

2016-01-26 18:06

Nisu mi institucije stavile maramu naglavu ,pa je Bogami nece ni skidati.Branim je zivotom.

Gost

#147

2016-01-26 18:08

Propis potpisivanja “Peticije za hidžab”



S obzirom da je potpisivanje peticija politička aktivnost, treba znati da je bavljenje politikom muslimanima nekog mjesta FARD KIFAJE (kolektivna obaveza), tj. ako je vrši skupina spada grijeh sa ostalih muslimana.



Pa shodno gore spomenutom, tj. propisu hidžaba, poimanju peticije i zakona o slobodi vjere, MUSTEHAB (preporučeno) je svakom muslimanu i muslimanki BiH da potpišu ovu peticiju, jer je u interesu svih muslimana naše države.



Molim Uzvišenog da ostvari namjere, želje i težnje muslimana sa ovom peticijom.



Ve billahi tevfik.

Gost

#148

2016-01-26 18:08

Hidzab je moje pravo.Moj identitet .Niko nema pravo to suzbijati ni na kakav nacin

Gost

#149

2016-01-26 18:13

Nesmijemo dozvoliti da se to desi ni po koju cjenu...to nigdje nema u svjetu..

Gost

#150

2016-01-26 18:14

Zato što je samo jedan Allah dž.š. i trebamo mu biti pokorni!!!!