Zahtjev za tacan upis mjesta rodenja Zenicana rodjenih 1958-1964.

Quoted post


Gost

#20

2013-11-28 06:51

Osobno nikada nisam imao problema u svezi administracije, ali sam se znao zeznuti i upisati mjesto rodjenja Zenica, sada cesto pisem Crkvica-Zenica, ne da mi se objasnjavati. Inace, jezicki je ispravno koristiti jedninu u rijeci Crkvica jer povijesno, prva i jedina crkva je bila ona tzv. Rajiceva, iznad bolnice. Sluzba se obavljala u to vrijeme samo nedjeljom pa su ljudi govorili: idem k misi, k crkvici. Poslije, kad su u grad navalili dosljaci naziv je postao Crkvice, sto u biti nije tocno, ali je, eto, postalo normalno, pa i ja kazem da mi brat zivi u Crkvicama.

Replies

Selma Hećimović
Autor ove peticije

#24 Re:

2013-11-28 07:36:41

#20: -

Poštovani, ovdje nije problem u jezičkim (ne)ispravnostima. Ovdje je osnovni problem što naziv "Crkvica" zvanično nigdje ne postoji. Drago mi je da niste imali probleme sa identifikacijom, nadam se i da neće biti prilike za to. Mogli bismo nastaviti o toponimima u Zenici i okolini, mnoga mjesta  su mijenjala nazive protokom vremena - novi nazivi su vremenom mijenjali stare  ... cilj ove peticije je, između ostalog, da se naziv "Crkvica" ne odomaći i postane "pravi" naziv mjesta rođenja nas koji smo rođeni u Zenici i kojima je istinit naziv mjesta rođenja onemogućen. Svako dobro. :)

hipo

#31 Re:

2013-11-28 09:59:18

#20: -

interesantno