Peticija protiv izgradnje hidroelektrana na rijeci Uni


Gost

#126

2015-05-14 19:17

Zato sto je Una jedinstvena , zato sto ne zelim upropastiti takvu ljepotu .

Gost

#127

2015-05-14 19:45

Ja sam dijete Une i ona tece mojim venama , tako je uvijek sa sobom nosim....

Gost

#128

2015-05-14 21:52

Zato što je Una budućnost Krajine! Jedina netaknuta blagodat prirode!

Gost

#129

2015-05-14 22:26

Mamu vam lopovsku. ..Pa zar vam nikad Nije dosta. Pokrali ste milijarde koje su bile namijenjene za razvoj bih, pokrali ste sve sto se moglo pokrasti i sad bi jos i Unu da unistite. NE! Narode ustani protiv ovog jer lopovi ce zaobici brzo sve procedure i zakon!
unsko djete

#130

2015-05-14 22:41

Mamu vam lopovsku....Pa nije li dosta sto ste citavu bih pokrali Nego bi sad i Unu da nam unistite...narode na noge dok nije kasno...politicka banda je u stanju da to za mjesec dana sve odradi jer vide u Tim elektranama PARE a za pare bi i vlastitu mater prodali


Gost

#131

2015-05-15 05:25

Prirodne ljepote nemaju cijenu. Nismo učestvovali u njihovom stvaranju i nemamo pravo da ih prodamo/poklonimo/iznajmimo/uništimo.
Racionalnije trošite energiju i neće vam trebati nove elektrane.

Gost

#132

2015-05-15 06:16

Ničiji pojedinačni i kratkoročni interesi ne smiju biti iznad interesa i ciljeva razvoja i unaprijeđđenja NP Una i interesa lokalnog stanovništva.
Ne smijemo dozvoliti da naši političari zbog svojih interesa uništavaju NP Una, odnosno da "ubijaju novorođeno dijete koje još nije ni prohodalo i za koje ne znamo koje sve mogućnosti i šanse u svojoj budućnosti ima.
Naši političari nisu DRŽAVNICI jer ne misle o interesima i potrebama budućih generacija, nego samo o svom slijedećem mandatu i vlastitim interesima.
MORAMO REĆI DOSTA, JER TOME MORA DOĆI KRAJ

Gost

#133

2015-05-15 09:19

Una je najljepša i takva treba da ostane!

Gost

#134

2015-05-15 09:41

Treba očuvati prirodno bogastvo naše ljepotice Une.

Gost

#135

2015-05-15 10:10

Dosta više javašluka I pohlepe !!!

Gost

#136

2015-05-15 10:29

Jedna i jedina!!!

Gost

#137

2015-05-15 10:37

Čovjek treba da sebe prilagođava prirodi a ne prirodu sebi. Sigurno neće biti u skorije vrijeme nestašice el.energije, a pitke vode kako smo počeli vjerovatno hoće. Zašto uništavati ovakvu prirodu, faunu i floru bez ikakve prijeke potrebe?!

Gost

#138

2015-05-15 11:03

Mislim da je Una jedno savrsenstvo koje se ni pokoju cijenu nebi smijelo dirati.To je nesto bozanske lijepote i tako treba da ostane.A svijedoci smo da sve gdje je covijek pokusao nesto promijeniti ili napraviti,izgubi car i
mnogo od svog prvobitnog stanja.

Gost

#139

2015-05-15 11:12

Živim pored Drine i svestan sam sve štete koju hidrocentrala Perućac, Zvornik i reverzibilna elektrana Zaovine donose ekološkom sistemu reke Drine. Bio sam nekoliko puta na reci Uni kod Bosanske Krupe i tamo imam dosta prijatelja, pravih ljubitelja prirode. Una je NAJLEPŠA reka koju sam video u svome životu. Mislim da je ZLOČIN menjati bilo šta na reci Uni što joj je Bog (ili priroda, ko kako razume) nesebično podaro!

Gost

#140

2015-05-15 14:24

Zato što je jedna UNA... a vidio sam sta "mhe" urade ekosistemu rijeke... Izvor Vrbasa više ne postoji, a od toga imaju korist 2 čovjeka koji se obogatise.... Fuj

Gost

#141

2015-05-15 15:54

Protiv sam izgradnje bilo kakvih objekata na reci kakva je Una!


Gost

#142

2015-05-15 19:53

Pounje sa Unom i Nacionalnim parkom Una su jedan od naših najkvalitetnijih državnih (nacionalnih) resursa. Ima još mnogo drugih i i neiskorištenih načina i mogućnosti za razvoj ovog područja koja su divno obrazložena u Studiji izvodivosti za NP Una:
Ukrupnjavanjem polj posjea i stimuliranjem ekopoljoprivrede - brendiranih i zdravih proizvoda, stimuliranjem etno - gastro ponude, razvojem prostornim planom planiranih područja usmjerenog razvoja i osnovne komunalne infrastrukture i saobraćajnica, sa naglaskom na planiranu posjetilačku zonu NP Una na širem području Štrbačkog buka - ne u području najstrožije i stroge zaštite, odnosno na na samom buku.
Zato, donesimo odluku kojom ćemo slijedećih 20 godina pomoći ovom području da se razvija u skladu sa svojim strateškim opredjeljenjima – uspostavimo NP „Una“ i pomozimo mu da stane na svoje noge i postane samoodrživ projekat. Ne ubijajmo svoje tek novorođeno dijete koje još nije ni prohodalo i čije nafake još nismo ni svjesni.
Obzirom na interese NP Una, i prethodnim analizama i drugih vodnogospodarskih elemenata za razmatrani dio sliva Une, predlaženo je rješenje energetskog korištenja postojećih vodotoka usmjeriti prema slijedećim vodozahvatima:
• revitalizaciji i obnovi HE Župica i male HE Bastašica na izvoru Bastašice,
• izgradnji HE Mokronoge kao višenamjenskog zahvata,
• izgradnji nekoliko malih EKO HE u rubnim dijelovima NP Una ili na lijevoj obali Une u Martin Brodu, kako je to planirano PPPPO i utvrđeno Zakonom o NP Una, samo za interes i potrebe NP i lokalnog stanovništva, a nikako za nekog terećeg investitora i nečije druge interese.
• Zakon i PPPPO je uvažavao interese NP Una i lokalne zajednice.
• Usvojimo prvo dugoročnu državnu strategiju i definirajmo svoju državnu politiku upravljanja i korištenja prirodnih resursa i politiku koncesija, sa naglaskom na naše hidropotencijale i razmotrimo sve aspekte i mogućnosti prozvodnje energije uopće.

Ako nakon 20 godina permanentnih i sukcesivnih analiza ovog područja i svekolikih rezultata NP Una i stvarne potrebe države BiH i opstanak budućih generacija budu zahtijevale iskorištavanje i hidropotencijala Une, onda neka tu odluku donesu te generacije.
Naši sadašnji lideri moraju prestati biti samo političari i misliti samo o svom slijedećem mandatu, nego moraju biti državnici koji misle dugoročno, strateški i vode računa o našim budućim generacijama.

Gost

#143

2015-05-16 14:54

jer nam je to jedino i ostalo najbolje, necemo dati da i to uniste !!!

Gost

#144

2015-05-16 18:55

nedajmo nasu Unu

Gost

#145

2015-05-17 10:23

Mozda ona probudi Robin Hooda u nasem jadnom napacenom narodu..i zemjli koju oni koji imaju ovakve i slicne..nebulozne ideje..vode jos dublje u propast !!!

Gost

#146

2015-05-17 10:45

Zelim da se sacuvaju prirodne ljepote rijeke Une! Politicka banda gleda svoje licne interese ne vodeci racuna o posljedicama izgradnje hidrocentrala!

Gost

#147

2015-05-17 10:47

Ne zelim, da nam se uniste i prirodne vrijednosti, nase BiH. Rijeka Una ljepotica medju rijekama, da izgubi svoju vrijednost, ne bih voljela.

Gost

#148

2015-05-17 13:33

Niko na svijetu nema pravo unistiti onakvu ljepoticu!

Gost

#149 Re:

2015-05-17 19:06

#14: -  

 Čuvajmo naše najljepše rijeke kao zjenicu oka svoga!


Gost

#150

2015-05-17 19:41

Zato jer ne želim da se uništi Rijeka Una i njena ljepota